21.02.2020 10:40 1 Kwt/Metropoliagdansk.pl

Samorządy zaoszczędzą na prądzie

fot. Anna Kwiatkowska/archiwum

Dwadzieścia samorządów z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, w tym gminy Linia, Wejherowo, Rumia, Hel, Sopot, Władysławowo i powiat pucki, mogą zaoszczędzić łącznie ponad 1,1 mln zł z tytułu niższych opłat za prąd.

Wyliczenia z ostatnich lat wskazują, że tego typu współpraca zdecydowanie się opłaca.

Sprawdzonych zostało ok. 1500 liczników energii. Gminom i powiatom zalecono m.in. zmianę grup taryfowych. Przygotowane zostały także dokumenty do zakładu energetycznego, dzięki którym zmiany będą mogły być wprowadzone szybko, a zaoszczędzone przez gminy pieniądze przeznaczone na ważne dla mieszkańców inwestycje – informuje Stowarzyszenie "Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot".

Władze samorządowe, które mają zamiar obniżyć rachunki za energię elektryczną, mogą zgłaszać się do końca lutego. Obszar Metropolitalny nadal czeka na informacje od chętnych gmin, miast i powiatów. Rachunki mają być zdecydowanie niższe, i to mimo takiej samej ilości zużywanego prądu.

Pierwsze, pilotażowe działanie zostało przeprowadzone w gminie Pszczółki, która w kilka miesięcy zaoszczędziła około 30 tys. zł. Po roku funkcjonowania nowych taryf zostanie przeprowadzony audyt. W ten sposób stowarzyszenie sprawdzi, w jakim stopniu opłacalne są wspólne zakupy prądu.

To nie pierwsze tego typu wspólne zakupy gmin i powiatów z terenu województwa pomorskiego. Wcześniej, oprócz wspólnych zakupów energii elektrycznej, gminy zamawiały razem także paliwo gazowe, usługi pocztowe, paliwo do pojazdów służbowych i olej opałowy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24