23.02.2020 08:02 0 Kwt/Gdansk.pl

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet

Mat. www.stoczniajestkobieta.org

W Gdańsku powstał niecodzienny druk poświęcony pracy kobiet w stoczni, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych.

Praca w gdańskiej stoczni odcisnęła piętno na losach wielu osób. Przez 49 lat ponad 100 tysięcy mężczyzn i kobiet związało z nią swoje życie zawodowe, pracując przy produkcji statków jako suwnicowe, spawaczki i spawacze, operatorzy dźwigów, monterzy, technolożki i izolatorki.

Opowiadając o codzienności robotnic i inżynierek, pielęgniarek i pań zatrudnionych w administracji, wypełniamy lukę w opowiadaniu historii zakładów stoczniowych. Przedstawiamy trud pracy konstruktorek, sprzątaczek i lekarek, pokazujemy ich starania o lepsze warunki zatrudnienia. Informacje zebrałyśmy podczas wywiadów z pracownicami i pracownikami dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w trakcie kwerendy archiwalnej – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Mapa ukazała się w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Ważnym osiągnięciem jest dla nas wydanie mapy w czterech wersjach językowych. Dzięki treściom przetłumaczonym na język angielski, rosyjski i ukraiński możemy przybliżyć historię kobiet w stoczni i strajków Sierpnia 80’ przybyłym z zagranicy mieszkańcom i turystom – dodaje Anna Urbańczyk.

Trasa pozwala na odnalezienie istotnych miejsc i doczytanie informacji o wydarzeniach, które miały miejsce w ich pobliżu. Letnie, bezpłatne spacery po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką rozpoczną się w połowie czerwca.

Zdjęcie, które znalazło się na okładce mapy, zobaczyłyśmy po raz pierwszy w 2013 roku. Michał Szlaga podesłał nam link do aukcji, na której do kupienia była odbitka. Na odwrocie była informacja, że to kobieta w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej wymieniająca się za pośrednictwem megafonu opiniami ze stoczniowymi oficjelami. Data: 22 sierpnia 1980. Nie zdążyłyśmy jej kupić, zaczęłyśmy za to opowiadać o niej, między innymi osobom, które też szukały zdjęć kobiet Solidarności. Przygotowując projekt muralu „Kobiety Wolności” dotarła do niego Anna Eichler z RedSheels i razem z Anią Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej udało się im uzyskać zgodę na publikację zdjęcia. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. To Ewa Ossowska. Pojawia się na wielu zdjęciach ze strajku, rzadko podpisana z imienia i nazwiska. Na tym najbardziej znanym stoi za plecami Lecha Wałęsy. Dlatego zależało nam na tym, żeby pokazać, że Ossowska także brała do ręki megafon i przemawiała – opowiada Anna Miler.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowisk i książki – materiały znajdują się na stronie www.stocznia-jest-kobieta.org.

Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/.

Fot. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24