07.01.2020 09:30 13 rp/TTM
Otwarcie po remoncie Oddziału Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii oraz Oddziału Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie odbyło się w piątek (3 grudnia). Modernizacji, po 40 latach, doczekały się m.in. łazienki i sale, które teraz mają poprawić komfort pracy i wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów.
Modernizacja oddziału internistycznego pochłonęła blisko 1,5 mln złotych. Oddział Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Geriatrii jest jednym z największych w szpitalu i liczy 45 łóżek. Na nim miesięcznie hospitalizowanych jest średnio 200 pacjentów. W 2018 roku przyjęto 2522 osób, a do końca listopada 2019 roku – 2109 chorych. Na oddziale leczeni są pacjenci m.in. z chorobami układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego płuc czy nerek. Oddział zabezpiecza nie tylko powiat wejherowski, ale także pucki, lęborski i wspomaga Gdynię.
– Oby początek roku był korzystną wróżbą dla tego miejsca, żeby to, co się dzieje, było kontynuowane – zaznaczał Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Oddziały będą przyjazne, bezpieczniejsze dla personelu. To było potrzebne pacjentom.
Remontu doczekał się także oddział urologii, który stanowi ważny trzon w wejherowskim szpitalu. Po remoncie oddano do użytku dwie sale endoskopowe, gabinet USG i pokój socjalny dla pielęgniarek. W salach endoskopowych i zabiegowych zamontowano okładziny ścienne. Zmodernizowano też łazienki, które na remont czekały prawie 40 lat, gabinety lekarki oraz pielęgniarki oddziałowej i łazienki; zaadaptowano też dawny magazynek na drugi gabinet lekarski. W łazienkach wymieniono posadzkę i glazurę, drzwi oraz urządzenia sanitarne (WC, zlewy, brodziki). W pomieszczeniach zainstalowano m.in. nowe oświetlenie sufitowe oraz grzejniki.
– To prawda, że urologia w Wejherowie cieszy się z dobrą jakością, o czym stanowią też ludzie, którzy tu pracują, szkolą się – komentował dr n. med. Marek Lubocki, ordynator Oddziału Urologii wejherowskiego szpitala. – *Dobry personel, żeby się rozwijać, potrzebuje jednak odpowiedniego sprzętu, ten zapewni też pacjentom większy komfort.
Na remont i wyposażenie, które kosztowały prawie 500 tys. zł, złożyły się: samorząd województwa pomorskiego, miasta (Wejherowo, Rumia i Reda), gminy (Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa i Luzino), powiat wejherowski, a część kwoty pokrył też szpital ze środków własnych. W bieżącym roku rozpocznie się kolejna wielka inwestycja warta 130 mln złotych – budowa bloków operacyjnych.