11.11.2019 14:32 0 NW

Luzino świętowało Dzień Niepodległości

Fot. Katarzyna Rachańska TTM

Tradycyjnie w Dzień Niepodległości samorządy, domy kultury i instytucje przygotowują dla mieszkańców wiele atrakcji. 11 listopada to święto ważne i hucznie obchodzone przez niemalże każde miasto i gminę w Polsce.

W Luzinie świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto od Mszy świętej. Odbyła się ona o godzinie 10:00 w parafii św. Wawrzyńca w Luzinie, w intencji Ojczyzny.

Fot. Katarzyna Rachańska TTM

Fot. Katarzyna Rachańska TTM

Następnie przedstawiciele władz gminy, harcerze, orkiestry, żołnierze jak i mieszkańcy wzięli udział w Przemarszu do Pomnika Powstańców i Wojaków przy ul. Kościelnej. Tam odbywały się dalsze uroczystości patriotyczne i okolicznościowe przemówienia. Wójt gminy Luzino Jarosław Wejer przypomniał zebranym walkę Polaków o wolność oraz sytuację, w jakiej znajdowały się Kaszuby.

Większość regionów Polski niepodległości odzyskała 11 listopada 1918 roku. Trzeba jednak pamiętać, że tu na Pomorzu wolność odzyskaliśmy po 50 latach zaboru Pruskiego dopiero w 1920 roku. W momencie kiedy w Polsce tworzony zręby państwowości i powstawał np. rząd, to na Kaszubach panował zabór pruski – podkreślał wójt.

Fot. Katarzyna Rachańska TTM

Od 11 listopada w Warszawie powstaje państwo Polskie, a tu na Pomorzu narasta terror i napięcie między Polakami a Niemcami. Panuje powojenne rozprężenie i przemoc. Nie wiadomo jaki będzie układ kończący wojnę. Często zapominamy o tym, że Pomorze Zachodnie już od czasów I rozbioru w 1772 roku było w rękach pruskich. Od samego początku państwo to konsekwentnie prowadziło politykę zmierzającą podporządkowaniu sobie tutejszej ludności – najpierw politycznie a następnie narodowo. Młodzi ludzie, Kaszubi włączali się w ruch narodowy, który obejmował niemal wszystkie obszary życia. Tworzyły się spółki zarobkowe – chociażby w Luzinie kółko rolnicze, zakładano biblioteki, towarzystwa czytelnicze, chóry. Istniała także polska prasa, której przykłady odnajdujemy w Luzinie – przemawiał Jarosław Wejer.

Fot. Katarzyna Rachańska TTM

Uczestnicy obchodów podkreślali, że celebrowanie takich wydarzeń jest niezwykle ważne. Patriotyzm to wielka sprawa, a tego typu wydarzenia stanowią wzór dla młodych pokoleń, którym należy pokazywać, jak cenna jest wolność, którą mają.

Jest to święto wolnościowe, z którego powinniśmy się cieszyć. Bardzo dobrze, że takie wydarzenia w święto, tak ważne jak odzyskanie niepodległości się odbywają. Takie wspólne świętowanie ożywia nasz kraj – mówił jeden z uczestników.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24