22.07.2019 09:10 2 Kwt

ORP Generał Tadeusz Kościuszko w trakcie remontu. Trudna operacja dokowania

Mat .pras.

ORP Generał Tadeusz Kościuszko znajduje się obecnie w PGZ Stoczni Wojennej. W piątek (19 lipca) przeprowadzono operację dokowania fregaty rakietowej. Ze względu na złożony kształt podwodnej części kadłuba oraz jego wyposażenie, było to jedno z najtrudniejszych dokowań realizowanych dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.

W celu sprawnego dokowania, wykorzystano specjalną podbudowę, skonstruowaną tylko pod jednostki ORP K. Pułaski i ORP T. Kościuszko.

Remont okrętu realizowany będzie przez konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A i PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Wykonywane będą głównie prace kadłubowe, prace z zakresu działu elektroniczno-informatycznego, łączności, rakietowo-artyleryjskiego, BCI i broni podwodnej – informuje PGZ Stocznia Wojenna.

Fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry służy w polskiej armii już od 2002 roku. ORP Kościuszko to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym, opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych. Dodatkowo okręt ten ma system Prairie-Masker, czyli maskowania („wyciszania”), który zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny.

Siostrzanym okrętem w polskiej Marynarce Wojennej jest ORP Generał Kazimierz Pułaski. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24