02.03.2019 09:30 6 raz
Nadszedł czas zrzucania przez jelenie poroży. Myliłby się jednak ten, kto by pomyślał, że znalezienie tego cennego przyrodniczego trofeum jest łatwe. Aby natrafić na tzw. wieniec, najpierw warto dobrze poznać życie szlachetnych zwierząt.
Jak podkreślają choczewscy leśnicy, para zrzutów jednego jelenia, czyli wieniec, jest nie lada znaleziskiem dla wielu pasjonatów i miłośników polskiej przyrody. Właśnie rozpoczął się na nie sezon – na przełomie lutego i marca każdego roku samce zrzucają swoje imponujące poroża.
– Poroże jeleni służy im w głównej mierze do walki o samice, jednak nie tylko większe i bardziej imponujące poroże decyduje o wygranym pojedynku. Na ogół walki między jeleniami polegają na przepychaniu się. Zdarzało się, że jeleń o większym bardziej rozgałęzionym i cięższym porożu ustępował pola bykowi ze słabszym porożem. Sytuacje te należą jednak do rzadkości – wyjaśnia Paweł Grochalski z Nadleśnictwa Choczewo. – Poza walką o samice, byki mogą używać swojego poroża do walki z drapieżnikami. Poroże służy jeleniom także jako organ rozpoznawczy.
Jak dodaje pracownik lasów, choć poroże jest organem spełniającym u jeleni wiele funkcji, co roku jest zrzucane. I, co ciekawe, znalezienie takiego trofeum nie jest łatwe.
– Samo spacerowanie po młodnikach i leśnych zakamarka może nie wystarczyć – zaznacza Grochalski. – Najlepsi zbieracze znakomicie znają miejsca przebywania jeleni i ich ulubione żerowiska, czyli miejsca zdobywania pokarmu, i tam koncentrują swoje poszukiwania. Można powiedzieć, że sukces zbieracza zrzutów nie opiera się tylko na szczęściu, lecz na całorocznym poświęceniu się obserwacji tych wspaniałych zwierząt – podkreśla.