12.02.2019 10:20 8 PM/Gdansk.pl
Miesiąc po tragicznych wydarzeniach kończy się żałoba w Gdańsku
Dokładnie miesiąc po ataku na prezydenta Gdańska w mieście zakończy się żałoba. W środę 13 lutego odbędą się dwa wydarzenia – światełko dla prezydenta i msza w Bazylice Mariackiej. Będzie to ostatni dzień żałoby po zamordowanym Pawle Adamowiczu. Oprócz tego w nocy z 13 na 14 lutego z gdańskich ulic znikną flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce.
Przypomnijmy – w niedzielę 13 stycznia podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie światełka do Nieba, tuż przed godziną 20:00, na scenę wskoczył 27-letni mężczyzna i zaatakował nożem prezydenta Gdańska. Poszkodowany był reanimowany jeszcze na scenie, następnie przewieziono go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego – tam trwała walka o życie Pawła Adamowicza. W nocy pacjent był operowany przez pięć godzin. Wówczas lekarze informowali, ze jego stan jest krytyczny, ale żyje. Okazało się, że ma poważne rany serca, przepony i rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Niestety, w poniedziałek o godzinie 14:40 okazało się, że ciężkie obrażenia doprowadziły do śmierci prezydenta.
Do tragicznych wydarzeń doszło na scenie, która ustawiona była nieopodal Targu Węglowego, na ul. Bogusławskiego, tuż przy Złotej Bramie.
– Dokładnie w tym samym miejscu, w środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika, odbędzie się “Światełko dla Prezydenta”. Wydarzenie, w trakcie którego zaplanowano dwa przemówienia, rozpocznie się o godz. 19:40. Głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Gdańska, oraz brat zamordowanego prezydenta, Piotr Adamowicz. Następnie ulicami Tkacką i Piwną uczestnicy wydarzenia mogą przejść razem do Bazyliki Mariackiej na mszę świętą w intencji śp. Prezydenta Gdańska – czytamy na stronie gdansk.pl.
Msza święta rozpocznie się o godzinie 20:30. Poprowadzi ją ks. prał. Ireneusz Bradtke – proboszcz świątyni, w której na zawsze spoczęły prochy tragiczne zmarłego Prezydenta Gdańska.
W nocy z 14 na 15 stycznia 2019 roku, na znak żałoby, wywieszono w Gdańsku 1260 flag – 630 gdańskich flag z kirem i 630 narodowych. W nocy z 13 na 14 lutego rozpocznie się demontaż flag. Tej samej nocy podniesione zostaną również maszty flagowe.
Księga kondolencyjna, która znajduje się w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1, będzie dostępna dla wpisujących do 13 lutego. Natomiast do 14 lutego dostępna będzie internetowa księga kondolencyjna. Kondolencje wpisało w niej ponad 30 tys. osób.
Czytaj również:
Kalendarium
pokaż więcejNasze kamery
Fotogalerie
Informacje z dróg
pokaż więcej22.02.2019
16:27
Duże utrudnienia pojawiły się na Obwodnicy Trójmiasta. W wyniku kolizji na wysokości Owczarni nieprzejezdny jest jeden z pasów ruchu w stronę Gdyni, ale tak naprawdę ekspresówka korkuje się na obu jezdniach, i to już od Osowej. Utrudnienia występują też na odcinku od zjazdu z autostrady do Straszyna. Zagęścił się ruch na krajowej szóstce między Bolszewem a Gościcinem. To samo dotyczy dojazdu do świateł w Luzinie, na pasie w stronę Wejherowa. Jeśli chodzi o samo Wejherowo, to większego ruchu można się spodziewać na Świętego Jana, Rzeźnickiej i 12 Marca, od Myśliwskiej do krajówki. Podobnie jest na zjeździe z Przemysłowej i na Chopina. Zwalniamy też przy dojeździe do miasta od strony Pieleszewa. W Redzie utrzymuje się spore poruszenie na Puckiej, od Kazimierskiej do przejazdu kolejowego. Ciasno może być też na Morskiej, Obwodowej i Łąkowej. W Rumi natomiast z utrudnieniami trzeba się liczyć na Sobieskiego w Janowie, a także na Dąbrowskiego i Dębogórskiej. W Gdyni nadal utrzymują się utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego przy dojeździe do Obłuża. Na szybką jazdę nie ma też szans na Hutniczej w stronę Rumi oraz na Morskiej na Grabówku. Dla odmiany, całkiem spokojnie jest w powiecie puckim, gdzie tylko miejscowo ruch można zwalniać. Tak jest m.in. przy dojeździe do Kosakowa od strony Pogórza. Spowolnienia są też możliwe w okolicach Połchowa, Mrzezina i Żelistrzewa. Nad samym morzem, na wojewódzkiej 215-stce, wolniej pojedziemy w pobliżu Rozewia i Jastrzębiej Góry.
15:27
Coraz więcej aut można napotkać na ulicy Puckiej w Redzie, od skrzyżowania z Gdańską do alei Lipowej. Poza tym większego ruchu można się spodziewać na Gniewowskiej. W Rumi natomiast całkiem solidnie korkuje się już Sobieskiego, od Janowa do centrum. Szans na płynną jazdę nie ma też na końcowym odcinku Dąbrowskiego, przy dojeździe do Starowiejskiej. Popołudniowego szczytu komunikacyjnego nie sposób przeoczyć na północy Gdyni. Dojazd do Obłuża Estakadą Kwiatkowskiego korkuje się już od terminalu kontenerowego. Tłoczno jest także na Hutniczej, od estakady do Meksyku. Morska w stronę Rumi przytyka się od zjazdu z obwodnicy do Cisowej. Na razie nie ma za to poważniejszych utrudnień na samej ekspresówce. Gorzej jest z dojazdami do tej trasy. W korku można utknąć na Małokackiej w Gdyni czy na Spacerowej w Gdańsku. Na razie nie ma jeszcze korków na krajowej szóstce z Wejherowa do Lęborka. Wzmożony ruch można już jednak zauważyć w Gościcinie, Kębłowie i Strzebielinie. A jeśli chodzi o samo Wejherowo, przejazd tranzytem przez miasto odbywa się całkiem płynnie. Ruch zwalnia na bocznych ulicach – na Przemysłowej, 12 Marca, Rybackiej i Chopina. W powiecie puckim z koniecznością redukcji prędkości trzeba się liczyć na wojewódzkiej 218-stce, w okolicach Jeziora Dobre. Podobnie jest na trasie ze Starzyna do Łebcza. Nad samym morzem spowolnienie jest prawdopodobne między Jastrzębią Górą a Chłapowem. Wolniej dotrzemy też do Władysławowa od strony Swarzewa.
12:56
Na ulicy Kamiennej w Rumi dachowało auto, najprawdopodobniej jedna osoba została poszkodowana.
08:39
W Rumi na DK6 jest lepiej niż godzinę temu - odpuścił zator na wysokości Sabata. Należy uważać także na trasie z Łężyc do Rumi – tutaj również może być ślisko. W Gdyni na Morskiej przed Estakadą zderzyły się dwa auta – są niewielkie utrudnienia.
08:38
Ślisko jest na trasie z Luzina przez Robakowo i Gowino do Wejherowa – prosimy uważać na drodze na tej trasie. Podobnie jak na drodze z Krokowej do Wejherowa czy z Władysławowa do Redy.
Prognoza pogody
