12.02.2019 10:20 8 PM/Gdansk.pl

Miesiąc po tragicznych wydarzeniach kończy się żałoba w Gdańsku

Źródło: Gdansk.pl

Dokładnie miesiąc po ataku na prezydenta Gdańska w mieście zakończy się żałoba. W środę 13 lutego odbędą się dwa wydarzenia – światełko dla prezydenta i msza w Bazylice Mariackiej. Będzie to ostatni dzień żałoby po zamordowanym Pawle Adamowiczu. Oprócz tego w nocy z 13 na 14 lutego z gdańskich ulic znikną flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce.

Przypomnijmy – w niedzielę 13 stycznia podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie światełka do Nieba, tuż przed godziną 20:00, na scenę wskoczył 27-letni mężczyzna i zaatakował nożem prezydenta Gdańska. Poszkodowany był reanimowany jeszcze na scenie, następnie przewieziono go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego – tam trwała walka o życie Pawła Adamowicza. W nocy pacjent był operowany przez pięć godzin. Wówczas lekarze informowali, ze jego stan jest krytyczny, ale żyje. Okazało się, że ma poważne rany serca, przepony i rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Niestety, w poniedziałek o godzinie 14:40 okazało się, że ciężkie obrażenia doprowadziły do śmierci prezydenta.

Do tragicznych wydarzeń doszło na scenie, która ustawiona była nieopodal Targu Węglowego, na ul. Bogusławskiego, tuż przy Złotej Bramie.

Dokładnie w tym samym miejscu, w środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika, odbędzie się “Światełko dla Prezydenta”. Wydarzenie, w trakcie którego zaplanowano dwa przemówienia, rozpocznie się o godz. 19:40. Głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Gdańska, oraz brat zamordowanego prezydenta, Piotr Adamowicz. Następnie ulicami Tkacką i Piwną uczestnicy wydarzenia mogą przejść razem do Bazyliki Mariackiej na mszę świętą w intencji śp. Prezydenta Gdańska – czytamy na stronie gdansk.pl.

Msza święta rozpocznie się o godzinie 20:30. Poprowadzi ją ks. prał. Ireneusz Bradtke – proboszcz świątyni, w której na zawsze spoczęły prochy tragiczne zmarłego Prezydenta Gdańska.

W nocy z 14 na 15 stycznia 2019 roku, na znak żałoby, wywieszono w Gdańsku 1260 flag – 630 gdańskich flag z kirem i 630 narodowych. W nocy z 13 na 14 lutego rozpocznie się demontaż flag. Tej samej nocy podniesione zostaną również maszty flagowe.

Księga kondolencyjna, która znajduje się w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1, będzie dostępna dla wpisujących do 13 lutego. Natomiast do 14 lutego dostępna będzie internetowa księga kondolencyjna. Kondolencje wpisało w niej ponad 30 tys. osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24