22.10.2018 09:25 0 mat. red. Artykuł sponsorowany

Odpady zgodnie z prawem

Mat. pras.

Chociaż świadomość proekologiczna mieszkańców się zwiększa, problem nadmiernego gromadzenia odpadów nadal jest poważny, zwłaszcza jeśli pozbywamy się ich w sposób przypadkowy. Istnieją szczegółowe zalecenia, które to regulują. Warto się z nimi zapoznać, by zadbać o środowisko naturalne i działać zgodnie z prawem.

Mieć świadomość

Każdy człowiek, w mniejszym lub większym stopniu, przyczynia się do produkcji odpadów. Kupując produkty, pośrednio przyczyniamy się do ich wytwarzania. Dlatego tak ważne są zasady gospodarowania odpadami.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 roku, jest to zbieranie, transport i przetwarzanie odpadów, łącznie z nadzorem nad tego rodzaju działaniami.

Realizację tych zadań nadzorują gminy. A ponieważ postęp cywilizacyjny i wzrost poziomu życia wiążą się ze zwiększoną produkcją odpadów, gospodarka nimi musi być prowadzona w sposób zorganizowany i przemyślany. Dotyczy to każdego z nas.


Czym są odpady niebezpieczne?

To odpady, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W żadnym wypadku nie powinny być mieszane z innymi śmieciami ani trafiać do kanalizacji.

Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą. Odpady niebezpieczne kojarzone są głównie z przemysłem, jednak i gospodarstwa domowe są źródłem ich wytwarzania. Cztery podstawowe grupy odpadów niebezpiecznych, które niemal każdy może mieć w swoim domu, to:

– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;

– baterie i akumulatory;

– substancje chemiczne;

– przeterminowane i niewykorzystane leki.


Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Wiele osób traktuje przeterminowane leki jak produkty spożywcze. A to duży błąd. Są to odpady niebezpieczne, które, o ile są wyrzucane tak jak zwykłe śmieci, mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W jaki sposób zatem się ich bezpiecznie pozbyć?

Mieszkańcy chcący pozbyć się ww. odpadów powinni dostarczać je do specjalnych pojemników na przeterminowane i niewykorzystane leki, zlokalizowanych w większości aptek znajdujących się w Gdyni, Rumi, Redzie, Wejherowie i Sopocie oraz w gminach Wejherowo, Kosakowo i Szemud – informuje Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Szczegółową listę punktów, do których można przynieść przeterminowane leki, można znaleźć tutaj.


Jak się pozbyć zużytych baterii?

Niemal w każdym domu można znaleźć urządzenie zasilane bateriami. Piloty od sprzętu RTV, budziki, zabawki mechaniczne czy bezprzewodowe akcesoria komputerowe – to wszystko wymaga wymiany baterii. Wiele osób po prostu wyrzuca zużyte baterie do śmieci. Tymczasem zawierają one wiele niebezpiecznych składników, między innymi metale ciężkie. Kontakt z nimi może wywoływać poważne powikłania zdrowotne, łącznie ze zmianami nowotworowymi.

Aby tego uniknąć, zużyte baterie należy dostarczyć do wybranych punktów zbiórki – obiekty użyteczności publicznej, szkoły, zarządy nieruchomości itp. Ich adresy są dostępne pod tym linkiem. Można je też dostarczyć do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych lub pozbyć się ich w czasie Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych prowadzonych przez Związek.


Odpady zabierze specjalny samochód

Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli dostarczyć odpadów do wybranego punktu, warto skorzystać z Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, która na terenie gmin Związku odbywa się dwa razy w roku. Do wyznaczonych punktów postoju samochodu mieszkańcy mogą oddać takie odpady, jak: farby, lakiery, kleje, rozpuszczalniki, aerozole, środki ochrony roślin, zużyte akumulatory i baterie, zużyte kartridże i tonery, przepracowane smary i oleje, przeterminowane leki, odczynniki chemiczne, drobny sprzęt elektroniczny i elektryczny (nie większy niż telewizor). Harmonogram objazdowej zbiórki i punkty postoju samochodu, opublikowano tutaj.

Mat. pras.


Punkty Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych

Odpowiednia utylizacja odpadów oznacza dbałość o środowisko. Warto podkreślić, że porzucanie odpadów niebezpiecznych w przypadkowych miejscach jest wykroczeniem, za które grozi mandat. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z wykazem miejsc, do których można za darmo dostarczyć odpady niebezpieczne. Ich listę można znaleźć tutaj.

Mat. pras.


Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym?

Minęły już dawno czasy, gdy sprzęt RTV służył przez dziesięciolecia… Wiele się mówi o niskiej jego trwałości, a poza tym na rynku pojawiają się coraz to nowe wytwory współczesnej elektroniki, które znajdują nabywców. To wszystko sprawia, że wzrasta ilość elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektroniczny czy elektryczny to również odpady niebezpieczne. Aby się go pozbyć, należy zostawić go w punkcie zbiórki, o których mowa powyżej. Jest też możliwość zwrócenia starego sprzętu (np. lodówki) przy zakupie nowej. Warunkiem jest jego kompletność, odłączenie od sieci i opróżnienie. Jeśli sprzęt waży powyżej 20 kg, można skorzystać z bezpłatnego odbioru z domu prowadzonego przez Związek. Sprzętu nie można wystawiać poza teren posesji ani pod wiatę śmietnikową, ponieważ grozi to nielegalnym demontażem. Szczegóły są dostępne pod tym linkiem.

Mat. pras.


Powyższy system zbiórki odpadów niebezpiecznych obowiązuje na terenie gmin Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki z siedzibą w Gdyni i obejmuje odpady powstające w naszych domach. Nie obejmuje odpadów powstających w wyniku działalności gospodarczej i rolniczej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...