10.08.2018 10:40 1 Natalia/TTM

Sprzęt za ponad trzy miliony złotych trafił do strażaków-ochotników

Fot. TTM

Do strażaków z 15 jednostek OSP z terenu powiatu wejherowskiego trafił sprzęt o wartości ponad trzech milionów złotych. Został on częściowo sfinansowany z programu „Bezpieczny Powiat”.

Zakup sprzętu został dofinansowany z programu „Bezpieczny Powiat”, ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Jest to projekt partnerski, gdzie gmina Gniewino jest nadal jego liderem. Uczestniczy w nim dziewięć gmin powiatu wejherowskiego. Sprzęt został zakupiony dla 15 jednostek na terenie całego powiatu, włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – zaznacza Rafał Kamiński, zastępca kierownika Referatu Rozwoju Gminy, Infrastruktury i Środowiska UG w Gniewinie.

Wartość całego projektu wyniosła ponad trzy miliony złotych. Powiat otrzymał maksymalny poziom dofinansowania, który wynosi 85%. Reszta wkładu, czyli 15%, finansowana była z poszczególnych samorządów z terenu powiatu wejherowskiego. Zakupione wyposażenie trafiło już do jednostki OSP Gniewino.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Sprzęt został zakupiony pod kątem powodziowym, cała armatura ssawna i tłocząca jest sprzętem bardzo nowoczesnym. Ułatwi on naszym strażakom pracę, ponieważ sprzęt jest wydajny, to po pierwsze. Po drugie, jest niezawodny, a po trzecie – jest go dużo. Jeśli mamy ilość, jakość i wydajność, to sukces jest murowany – podkreśla Zygmunt Treder, prezes OSP Gniewino.

Na co dzień strażakom będą służyć motopompy, pompy szlamowe, pompy pływające, pilarki i kombinezony do pracy w wodzie. Do niektórych jednostek na terenie gminy Wejherowo trafią m.in. przenośne wały przeciwpowodziowe lub pompy wysokociśnieniowe.

Cieszymy się, że zwiększy się mobilność naszej jednostki. Będziemy mogli udzielić więcej pomocy, za pomocą lepszego sprzętu, który nie będzie się psuł. Myślę, że wszyscy się cieszą – mówi Zygmunt Treder.

Teraz strażaków czekają szkolenia, tak by wszyscy zapoznali się z nowym sprzętem, a jego użytkowanie było dla funkcjonariuszy komfortowe i bezpieczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...