04.08.2018 09:30 9 raz

W gminie Choczewo nie będzie cyrku ze zwierzętami

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Do choczewskiego urzędu trafiło wiele pytań związanych z organizacją na terenie gminy pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Samorządowcy wyjaśniają, że takich nie będzie.

W związku z wieloma zapytaniami oraz sezonem „cyrkowym”, informujemy, że gmina Choczewo jest przyjazna zwierzętom i tym samym nie zaprasza na teren gminy cyrków z dzikimi zwierzętami — czytamy w komunikacie choczewskiego urzędu.

Urzędnicy podkreślają, że przychylają się do opinii Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, wedle której „występy cyrkowe z udziałem zwierząt cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, które są zachęcane do korzystania z tego typu rozrywki przez rodziców, szkoły, media i najbardziej zainteresowane tym zespoły cyrkowe. Dzieci obserwują na arenie zwierzęta zmuszane do zachowań i wykonywania sztuczek, które nie należą do repertuaru ich zachowań naturalnych. Po występach często oglądają je w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, co może utrwalać ich przekonanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt w niewoli".

Według naukowców wiele zwierząt, zwłaszcza dzikich, od młodości poddawanych jest brutalnym metodom tresury, aby wymusić na nich uległość i posłuszeństwo.

W sezonie cyrkowym zwierzęta nieustannie transportuje się w ciasnych i ciemnych ciężarówkach do kolejnych miejscowości na trasie – czytamy w cytowanej przez choczewskich samorządowców opinii PAN. - Większość czasu spędzają w ciasnych klatkach bądź na uwięzi, co pozbawia je odpowiedniej przestrzeni do życia, uniemożliwia im zaspokajanie swoich podstawowych potrzeb życiowych, w tym nawiązywanie relacji społecznych z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Kiedy cyrk stacjonuje w danym miejscu, zwierzęta często są uwiązane na krótkim sznurze lub łańcuchu. Również występ na arenie jest dla zwierząt stresujący, ze względu na światła, głośną muzykę i tłum hałasujących ludzi.

Zatem ani nad morzem w cieniu Latarni Stilo, ani nad brzegiem Jeziora Choczewskiego charakterystyczne namioty cyrkowe, pod którymi organizowane są pokazy z udziałem zwierząt, póki co się nie pojawią.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...