01.08.2018 14:00 1 mike

Stulatkowie otrzymują specjalne świadczenia z ZUS

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Inspektorat ZUS w Wejherowie wypłaca na swoim terenie siedem świadczeń dla osób, które ukończyły 100. rok życia. Jest to świadczenie honorowe, które przysługuje niezależnie od innych źródeł dochodów, jak renty czy emerytury. Od marca 2018 roku jego wysokość to 3731,13 zł brutto.

Chociaż żyjemy coraz dłużej, nadal przekroczenie 100. roku życia wydaje się większości osób odległą granicą wiekową. Urodzinowe życzenia „sto lat” wciąż mają wartość symboliczną. Nie zmienia to faktu, że praktycznie każdego roku przybywa w społeczeństwie stulatków. Do myślenia daje też średnia długość życia. Na początku XX wieku ludzie średnio żyli w Europie 48 lat. Obecnie wiek ten wzrósł do ponad 70 lat.

Tendencję wzrostową widać choćby po danych prezentowanych przez ZUS. Jeszcze w 2007 roku świadczenie honorowe, które wypłaca się osobom mającym 100 lat, pobierało 1400 uprawnionych. Rok później było ich już 1500, a w 2016 roku – 2300. Prognozuje się, że w 2035 roku takie świadczenia będą przysługiwały już prawie 10 tysiącom stulatków.

W jaki sposób oblicza się wartość dodatkowego świadczenia honorowego dla stulatków? Kwotą bazową jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za poprzedni rok. Sumę tę pomniejsza się o ubezpieczenie społeczne. A zatem wzrost przeciętnej płacy przekłada się na kwotę, którą otrzymują stulatkowie. W 2016 roku wynosiła ona 3408,62 zł brutto, w 2017 roku – 3535,87 zł, a obecnie – 3731,13 zł.

Prawo do tego szczególnego świadczenia jest nabywane automatycznie po ukończeniu 100 lat. Nie potrzeba składać dodatkowych wniosków o jego wypłatę. To jednak nie wszystko.

Świadczenie takie mogą otrzymać także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi. W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy pomorskiego ZUS-u.

A zatem wszystkim seniorom pozostaje życzyć stu lat. Jak się okazuje, osiągnięcie tego wieku to nie tylko powód do dumy, ale i szansa na lepsze perspektywy finansowe.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...