19.07.2018 15:50 4 Natalia/TTM

W Dębkach pojawili się niezwykli rybacy

Źródło: TTM

Sztuka marynistyczna prężnie rozwija się w gminie Krokowa. Przy porcie rybackim w Dębkach stanęły drewniane rzeźby rybaków, a w muzeum eksponowane są prace malarskie przedstawiające życie ludzi związanych z morzem.

Inspiracją do organizacji pleneru rzeźbiarskiego w Dębkach była wycinka drzew, przy drogach powiatowych. Chcąc dać drugie życie materiałowi, powstała inicjatywa przerobienia go na pomniki związane z regionem. Trwający pięć dni plener zrzeszał artystów z regionu, którzy nad samym morzem tworzyli prace w tematyce rybackiej.

Warto pokazywać artystów z naszej ziemi ich twórczość, to nas po prostu ubogaca – zaznacza Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

Taki rodzaj sztuki jest środkiem do przekazywania historia rybołówstwa, zwłaszcza że nadmorskie miejscowości odwiedza teraz wielu turystów.

Na pewno jest to atrakcja bo zainteresowanie jest duże. Wczasowicze przychodzą, dopytują, oglądają i robią zdjęcia – mówi Józef Semmerling, rzeźbiarz.

W efekcie kilkudniowych prac powstało sześć rzeźb przedstawiających postacie związane z rybołówstwem i pracą nad morzem. Inspiracją dla wykonawców prac z ziemi krokowskiej było życie w porcie.

Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM

Nie wskazywaliśmy artystom, jakie rzeźby mają powstać, to była ich decyzja. Efekt jest znakomity, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zrealizowaliśmy ten projekt – podkreśla Krzysztof Obszyński, dyrektor Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej.

Uzupełnieniem pleneru była wystawa malarska. Zaprezentowano prace Władysława Jarockiego. Tematyką dzieł było morze i rybacy.

Prace są realistyczne i pokazują strój narzędzia łodzie rybaków kaszubskich. Jarocki, o czym pisał w swoich pamiętnikach, pływał razem z rybakami, pomagał im, zdobyli ich zaufanie, dlatego te obrazy są pod względem technicznym i szczegółu bardzo dobre – mówi Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku.

Promocja regionu poprzez sztukę jest cenna, zwłaszcza dla mieszkańców, a dla odwiedzających może się stać dobrą lekcją historii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...