12.07.2018 14:20 0 Natalia/TTM

Szkolą się, by skuteczniej nieść pierwszą pomoc

Źródło: TTM

W środę (11 lipca) w Parku im. Majkowskiego odbyło się szkolenie funkcjonariuszy wejherowskiej straży miejskiej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Powtarzanie takich kursów jest istotne, zwłaszcza że często strażnicy na miejscu zdarzenia pojawiają się jako pierwsi.

Co trzy lata organizowane są szkolenia w zakresie pierwszej pomocy. Przez takie kursy muszą przejść wszyscy strażnicy miejscy, ale ich powtarzanie daje możliwość treningu i pogłębiania wiedzy.

Często strażnicy miejscy są pierwszymi na miejscu zdarzenia, stąd konieczność, by prawidłowo potrafili zareagować w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poszkodowanego.

Pierwszej pomocy udzielamy praktycznie codziennie, bo każdego dnia mamy styczność z osobami, które są po spożyciu alkoholu, niektóre w stanie krytycznym. Wówczas musimy udzielić pierwszej pomocy. W niektórych sytuacjach jesteśmy wzywani, gdy nie może dojechać karetka, żeby przyjechać i włączyć defibrylator oraz reanimować ludzi – mówi Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM Źródło: TTM

W pierwszym etapie szkolenia strażnicy zapoznani zostali z teorią. Kolejny etap to zastosowanie teorii w praktyce. Upozorowany był rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Funkcjonariusze zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności.

Jako czynny ratownik medyczny, pracuję na karetce podstawowej i rzeczywiście widzę, że wiedza oraz umiejętności obywateli są coraz większe, co bardzo cieszy – mówi Tomasz Groth, ratownik medyczny.

Plenerowa akcja odbyła się nie tylko z korzyścią dla strażników miejskich, ale również dla mieszkańców. Edukowani byli funkcjonariusze, jednak przychodnie też mogli zaczerpnąć wiedzę z dziedziny pierwszej pomocy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...