Milionerzy maja kryzys za sobą, nie oznacza to jednak, że teraz będą zarabiali więcej. Kryzys był dla większości dobrą okazją do powiększenia swojego majątku. Rynki ucierpiały, ale co niektórym, w szczególności tym najbogatszym, udało się zarobić na kryzysie. W niektórych miejscach, również na Pomorzu liczba bogaczy wzrosła.
Wbrew pozorom długo utrzymująca się i silna recesja na rynkach niekoniecznie musi być związana ze stratami i mniejszymi zarobkami. Ma to związek z rosnącą wartością nieruchomości. Mimo przekonania, że nieruchomości tanieją, analitycy rynkowi notują wzrost ich wartości. Jak wiadomo, działanie na rynku nieruchomości wymaga dużych nakładów, stąd istnieją także wysokie zyski, szczególnie w czasie recesji.
Wielkie pieniądze można również zarobić inwestując w fundusze inwestycyjne. W wyniku spadku oprocentowania depozytów (z 9-10% na 4-5%) przedsiębiorcy przenieśli swoje aktywa do bardziej atrakcyjnych i dających więcej możliwości funduszy inwestycyjnych. To głównie one przyczyniają się do pomnażania się stanu kont milionerów.
Istotnym jest również fakt, iż Polska w miarę dobrze poradziła sobie z kryzysem, na którym ucierpiały głównie państwa Europy Zachodniej. Polski Produkt Krajowy Brutto, według prognoz Banku Światowego, wyniesie w tym roku 4,1 procent, natomiast w 2012 roku 4,5 procent. Ostre spowolnienie gospodarcze Polski w czasie recesji, przyniosło pozytywne skutki i mniej poważne konsekwencje. Co więcej, na kryzysie w Polsce dało się zarobić.
Firmy rozwijały się w okresie recesji całkiem dobrze. Zarabiano głównie na eksporcie z powodu wysokiego kursu euro. Sytuacja najbogatszych prezentuje się dobrze, również na Pomorzu.
Statystyczny milioner ma 40 lat, a własny biznes prowadzi od co najmniej 10 lat. Z danych wejherowskiego Urzędu Skarbowego wynika, że w powiecie liczącym ponad 190 tysięcy mieszkańców jest 50 osób, które zarobiły w ubiegłym roku ponad milion złotych. Najbardziej dochodowe branże to handel i usługi.
Również statystyki powiatu puckiego przedstawiają się przyzwoicie, na 78 tysięcy mieszkańców przypada 19 milionerów. Najprawdopodobniej to nie wszyscy bogacze zamieszkujący ten teren. Istnieje sporo osób, które prowadzą działalność nad morzem, a podatki odprowadzają w miejscu swojego zamieszkania, przez co statystki są nieco obniżone.
Im więcej milionerów, tym wyższa jakość życia przeciętnie zamożnych, przede wszystkim ze względu na wysokie podatki jakie odprowadzają. Ich miliony wpływają również na poziom zatrudnienia oraz na liczbę inwestycji. Kryzys nie zawsze musi wiązać się z efektem spadku i nie zawsze jest przyczyną pomniejszenia się zarobków, szczególnie z punktu widzenia milionerów.