06.11.2017 12:30 0 Redakcja/mat. pras.
Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest imprezą cykliczną składającą się z części konkursowej oraz występów przed publicznością w reprezentacyjnych kościołach Gdańska. Wydarzenie co roku przyciąga ciekawe zespoły z całej Europy, a czasem i z dalszych zakątków świata. Nie inaczej będzie w 2018 roku, kiedy to w dniach 9–11 marca odbędzie się już siódma edycja Festiwalu.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, poza znakomitymi chórami polskimi, usłyszymy zespoły z krajów takich jak: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja oraz Szwecja. Warto dodać, że podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są naprawdę bardzo zróżnicowane.
Aby uczynić zadość wymaganiom regulaminu, wszystkie zespoły muszą zaprezentować m.in. przynajmniej dwa utwory rodzime, w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na przynależności kulturowe, muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć.
Jak co roku, chóry będą oceniane przez międzynarodowe jury, które podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie miało następujący skład: Ambrož Čopi – zawodowy dyrygent oraz kompozytor, wybitny znawca chóralistyki, pracujący m.in. jako wykładowca Konserwatorium Muzycznego w Lublanie; Rihards Dubra – słynny kompozytor łotewski; Javier Busto – uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański; prof. Grzegorz Rubin – wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski – dyrygent z Krakowa, od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.
Wstęp na wszystkie koncerty odbywające się w ramach festiwalu, czyli przesłuchania konkursowe, koncerty dodatkowe w kościołach oraz koncert galowy z ceremonią wręczenia nagród, jest bezpłatny. Zarówno występującym chórom, jak i organizatorom zależy na umożliwieniu obcowania ze sztuką jak największej ilości odbiorców. Część konkursowa, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się w auli Politechniki Gdańskiej, która jest współorganizatorem festiwalu.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na tej stronie internetowej.