04.05.2015 12:24 0

3 maja całe województwo świętowało w Rumi

W tym roku wojewódzkie obchody 224. rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji, odbyły się w Rumi. - Podjąłem decyzję o tym, żeby zerwać z tradycją, mówiącą o tym, że jedynie Gdańsk na terenie województwa jest miejscem trzeciomajowych obchodów i okazuje się, że to była dobra decyzja - powiedział Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, następnie odbył się przemarsz, a już chwilę po godzinie 15:00 odbyła się część sportowo-rekreacyjna na terenie stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbył się także piknik.

  • Dla nas jest to oczywiście wielka nobilitacja, bardzo się cieszymy, że pan wojewoda pomorski, Ryszard Stachurski, powierzył nam przygotowanie oraz prowadzenie uroczystości. Bardzo się cieszymy - mówił burmistrz Rumi Michał Pasieczny. - W programie obchodów występ orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, mecz piłki nożnej, wyścig samorządowców na hulajnogach, toczenie wielkich piłek, pokaz dronów, konkurs wiedzy o Konstytucji 3 Maja i występ Mroza z zespołem - dodał.

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski podziękował także samorządowi miasta oraz burmistrzowi za podjęcie się organizacji uroczystości. Zdaniem Michała Pasiecznego, sprawny przebieg obchodów zapewniła grupa lokalnych pracowników, a także przedstawicielom urzędu wojewódzkiego.

  • Jest to święto radosne, piękne i wspaniałe. 224 lata temu, jako pierwsi w Europie i prawie jedyni na świecie uchwaliliśmy przełomową wtedy dla świata konstytucję. Dlatego spotykamy się na terenie Rumi, a nie w Gdańsku, by na terenie całego województwa pomorskiego przeżywać ten dzień w atmosferze życzliwości i wsparcia - powiedział Ryszard Stachurski. - Dwa lata temu Człuchów, rok temu Nowy Dwór, w tym roku Rumia. Widać, że są to ważne święta dla lokalnych społeczności. Widać, że tym ludziom się chce - dodał.

Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja było obchodzone już w 1791 roku, a po 123 latach zaborów i odzyskaniu niepodległości, ponownie przez Rzeczpospolitą Polską od 1919 roku. Uroczystości zostały zawieszone w czasach PRL-u i ponownie ustanowione dopiero w 1990 roku.

Oprócz tego, 3 maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nawiązuje do uchwalenia konstytucji, a także do obrony Jasnej Góry w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza, który powierzył królestwo opiece Matki Boskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...