20.12.2014 15:24 0

Metropolia jest OK również w gdyńskim klubie Ucho

Podczas kilku grudniowych dni trójmiejskie środowisko artystyczne wspólnie prezentuje najważniejsze dokonania z całego roku. Festiwalowe wydarzenia cieszą się wielką popularnością, ponieważ najbardziej liczy się tu artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością. W tym roku Metropolia Jest Okey odbędzie się w Klubie Ucho 27 grudnia.

Prowadzenie: Katarzyna Staszko

Zagrają:

  • Yell_O!
  • Coco Bongo
  • Target
  • The Pin Dolls
  • Groovekojad featuring I.F. (Igor Falecki Group)
  • Oczi Cziorne
  • Elec-Tri-City
  • Radio Bagdad
  • MARIA KA Tymon & The Transistors

Yell_O!

Zespół powstał w kwietniu 2013 roku jako odpowiedź na potrzebę dalszego wspólnego muzykowania, odczuwaną przez cztery osoby, wcześniej współpracujące przy nieco mocniejszych dźwiękach. Plan działania był dość prosty: autorskie teksty w języku polskim, prostota w warstwie muzycznej i przede wszystkim dobra zabawa na zmianę z odrobiną refleksji (czyli to, co w muzyce lubimy najbardziej).

Skład: - Aleksandra Łapa – wokal, teksty - Bartosz Łapa – gitara - Filip Łapa – bębny - Łukasz Gerigk – bas, chórki

FB: www.facebook.com/yellobandpl YT: www.youtube.com/channel/UCovQ62R2F44CLVZQ_3PFT4g Soundcloud: www.soundcloud.com/yell_o

Coco Bongo

Zespół powstał przypadkiem: trzech ludzi chciało po prostu robić muzykę. Nie ma specjalnych wzorców dla muzyki, jaką gra, jednak gdzieś tam delikatnie wzoruje się na starych rockandrollowych brzmieniach z lat 60., zmieszanych ze współczesną muzyką rockową, alternatywną i punkową. Za ciemnymi okularami ukrywają się ludzie chcący zapełnić lekko zadymioną spelunkę i dać wejść w lekki trans swoim słuchaczom.

Skład: - Tomek Bushmansky – gitara zawodząca, łabędzi śpiew - Przemek Słowiński – park narodowy, perkusja - Rurza – gitara basowa, napoje chłodzące

Fanpage https://www.facebook.com/pages/Coco-Bongo/297844536908552

Target

Zespół powstał w roku 2009 w Kosakowie koło Gdyni, podczas swobodnych prób, na których grali Łukasz, Kamil i Daniel. Po roku wyruszył w rockową podróż, koncertując w małych klubach. W czasie wędrówki, w 2012 roku, dołączył do zespołu Kamil. Grupa zajęła trzecie miejsce na „Konkursie Piosenki Żołnierskiej”, rok później drugie. W 2013 roku Target grał przed Feelem na „Gminnym Festiwalu Kosakowo”; pod koniec tegoż roku do formacji dołączył Paweł (perkusja). W roku 2014 muzycy wystąpili na „Open Air Rock Festival”, grając przed Illusionem. Zespół wszedł również do studia, aby nagrać swoje piosenki na pierwszą Epkę.

Skład: - Kamil Mądrzyński – wokal - Łukasz Wujke – gitara prowadząca - Kamil Garbaty – gitara rytmiczna - Daniel Wujke – gitara basowa - Paweł Recki – perkusja

The Pin Dolls

Zespół powstał w 2010 roku z okazji koncertu „Tribute to Misfits” w gdańskim klubie Infinium. Żywiołowy odbiór publiczności i dobra energia na scenie skłoniły członków projektu do kontynuacji działania i stworzenia autorskiego materiału. Kolejne trzy lata muzycy poświęcili wypracowaniu satysfakcjonującego brzmienia, w trakcie sukcesywnego zdobywania doświadczenia koncertowego i studyjnego. Muzykę zespołu można określić jako fuzję funka i rocka, niekiedy z wpływami punkowymi, a nawet metalowymi. Wszystko to okraszone jest tekstami będącymi karykaturą czy niedosłowną interpretacją otaczających realiów. Najważniejszym aspektem działalności The Pin Dolls jest granie koncertów i wymiana energii na linii kapela–publiczność–bar.

Zespół jest laureatem cyklu „Rock Out” Radia Gdańsk w 2011 roku, zajął II miejsce w przeglądzie Ramtamtam Startup! 2012, wziął udział w finałowym koncercie Rockowiska Hajnówka 2013, a także jest laureatem V Przeglądu „Musical Youth” 2014.

Obecny skład zespołu:

  • Wojtek Chroboczyński – gitara basowa
  • Maciek „Chrobol” Chroboczyński – wokal
  • Rafał „Fusion” Węgrzynowicz – perkusja
  • Marek Albiński – gitara
  • Piotr „Homer” Hamerski – saksofon, wokal

  • www.facebook.com/thepindolls

  • www.thepindolls.bandcamp.com
  • www.youtube.com/thepindolls

Groovekojad Projekt muzyczny założony w 1999 roku w Gdańsku przez Glenna „glennSKii” Meyera i Artura Faleckiego. Liderem grupy został Glenn, wcześniej współtworzący grupę Blenders. Wkrótce do składu dołączył legendarny perkusista Jacek Olter (Miłość, Kury, itd), następnie Cezary Morawski (IMTM), Ireneusz Wojtczak i Bartek Kinaszewski (DJ East). Muzyka tej grupy to mieszanka między innymi acid-jazzu, big beatu, funku i elektroniki. Groovekojad na początku próbował i prezentował swoje pomysły w sopockim Sfinksie. Debiutancki album „Smacznego!” (gościnnie: Grzegorz Skawiński, Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll) został nagrany w 2000 roku i zdobył Fryderyka w kat. „Płyta Roku – Dance-Elektronika-Techno”. Muzycy wygrali też “Debiut Roku” w Polish Dance Awards. W 2014 roku Groovekojad został reaktywowany, do składu dołączyli 12-letni perkusista Igor Falecki oraz gitarzysta Krzysztof Stachura. Na Metropolii gościnnie na klawiszach zagra Roman Wróblewski.

Skład:

  • Glenn „glennSKii” Meyer – wokal
  • Artur Falecki – gitara basowa
  • Irek Wojtczak – saksofony, flet
  • Igor Falecki – perkusja
  • Krzysztof Stachura – gitara elektryczna
  • gościnnie: Roman Wróblewski – klawisze

Oczi Cziorne

Zespół powstał pod koniec lat 80., w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas były to same dziewczyny – występowały w kraju i za granicą, na festiwalach w Sopocie, Opolu i Jarocinie. W Kijowie na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe zdobyły I nagrodę, zagrały na żywo koncerty w Radiu Gdańsk i radiowej Trójce, reprezentowały Polskę na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu. Kilkakrotnie popadały w stan hibernacji, zajmując się innymi życiowymi sprawami. Zmieniał się też skład zespołu, w pewnym momencie panie podjęły współpracę z mężczyznami: m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także poetą Marcinem Świetlickim. Swoją debiutancką płytę nagrały w 2001 roku – album został nominowany do nagrody Fryderyka. W listopadzie 2014 ukazała się płyta „aoeiux”: to ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium, to ciągle niebanalne, poetyckie teksty.

Elec-Tri-City

Zespół, założony w 2011 roku z inicjatywy Janusza Mackiewicza, tworzą muzycy zaprzyjaźnieni od wielu lat i współpracujący w różnych formacjach. Ich doświadczenia, wyniesione z obcowania z akustycznymi instrumentami, nabierają w tym projekcie nowej wartości. Połączenie jazzowych melodii i harmonii oraz rytmów wywodzących się z lat 70. z elektro-przestrzeniami, wyzwalanymi za pomocą współczesnych instrumentów elektronicznych, stało się niewyczerpanym źródłem nowych inspiracji i nowej energii. Zestawienie współczesnej technologii z tradycją muzyki jazzowej przyczyniło się do powstania kompozycji silnie nacechowanych emocjami i utrzymanych w klimatach szeroko pojętego elektronicznego jazz-rocka. Na koncertach zespół prezentuje materiał z najnowszej płyty, zatytułowanej „Elec-Tri-City”, oraz nowe, nieprezentowane jeszcze publicznie, utwory.

Skład:

  • Marcin Wądołowski – gitara
  • Dominik Bukowski – xylosynth
  • Janusz Mackiewicz – gitara basowa
  • Grzegorz Sycz – perkusja

  • http://elec-tri-city.pl/

  • http://elec-tri-city.pl/english/band/
  • https://www.facebook.com/eTriCity?ref=hl

RADIO BAGDAD

Trio powstało w 2004 roku w Trójmieście. Obok trzech i dziewięciu singli radiowych, zespół zrealizował też teledyski do ośmiu piosenek. Ich polskojęzyczna przeróbka „London Calling” grupy The Clash zrobiła furorę w polskim Internecie, a utwór ”A ja nie!” wciąż jest emitowany w rozgłośniach radiowych całej Polski. Zespół wiele koncertuje, także na największych festiwalach w Polsce, m.in.: Przystanek Woodstock, Union of Rock, Open’er, Jarocin i w radio: w RDC, Radiu PiK, Radiu Gdańsk (trzykrotnie) i w 3. Programie Polskiego Radia. W 2014 roku ukazał się album „W poczekalni”. Muzyka na nim zawarta prezentuje nowe oblicze zespołu. Muzycy są jeszcze bardziej energetyczni, bardziej melodyjni i jeszcze mniej oglądają się na mody. W każdym utworze mamy do czynienia z dalekimi wycieczkami stylistycznymi, które powodują, że trudno sklasyfikować ją gatunkowo. Jest to ogólnie pojęty energetyczny rock. Punkowe korzenie są tu nadal widoczne, aczkolwiek najmocniej słychać je w tekstach.

Skład: - Konrad Siedlecki (sielak) – wokal, gitara, teksty - Krzysztof Lewandowski (Dzik) – gitara basowa, wokal, klawisze - Przemysław Kędzierski (Przemo) – perkusja, wokal

  • www.facebook.com/radiobagdad
  • www.youtube.com/rbclip

MARIA KA

Trio założone zimą 2013 roku w Trójmieście przez wokalistkę i pianistkę Marię Ka, która w 2012 i 2013 roku opublikowała w Internecie szereg samodzielnie nagranych utworów. Chcąc przenieść swoje dźwięki do rzeczywistości, zaprosiła do współpracy perkusistę Pawła „Modela” Osickiego (m.in. Pogodno, Yeshe) oraz gitarzystę Michała Kusza (m.in. Bielizna, Ikenga Drummers). Dźwięki MARII KA to fuzja elementów punk-bluesa, psychodelii, nowej fali i elektroniki z wymownymi tekstami i charakterystyczną energią, dopełnioną wybuchową charyzmą liderki.

Skład: - Maria KA – wokal, fortepian - Michał Kusz – gitara - Paweł „Model” Osicki – perkusja

TYMON & THE TRANSISTORS

Zespół powstał w 2002 roku podczas festiwalu Przystanek Olecko. Pierwszą płytą grupy był kultowy soundtrack do „Wesela“, debiutu filmowego Wojtka Smarzowskiego. Na płycie (2004) wystąpili m.in. Lech Janerka, Robert Brylewski, Jacek Lachowicz i Kuba Staruszkiewicz. W roku 2008 rozpoczęły się zdjęcia do opus magnum grupy – mockumentary/musicalu o wdzięcznym tytule „Polskie Gówno“, nad którym prace trwały siedem długich lat (ogólnopolska premiera w lutym 2015). Płyta kwartetu pt. „Bigos Heart“ (nagrana z udziałem Leszka Możdżera i Grzegorza Halamy) otrzymała Fryderyka w roku 2010. W 2013 roku ukazała się płyta koncertowa pt. „Skaczemy Jak Pacynki – live”. W 2014 roku Tranzystory rozpoczęły pracę nad albumem, który jest podsumowaniem 10 lat istnienia grupy. Na krążku „Rock’n’Roll“ znalazło się 12 ulubionych coverów, wykonywanych przez kwartet i nie tylko. Tradycyjnie zespół zasilili znakomici goście: Natalia Przybysz, Wojtek Waglewski, Kasia Nosowska, Daniel Hertzov, Tomasz Ziętek, Irek Wojtczak, Dominik Bukowski oraz Sam Kierovnick. Płytę zmiksował duet Tymon Tymański/Marcin Gałązka. Muzycznie jest ona osadzona w szerokiej stylistycznej gamie: od drapieżnego rockabilly, poprzez space rock, jazz rock oraz bossa novę, do elektronicznego minimalu oraz transowego rave’u.

Wstęp: 5 zł (bezpośrednio przed imprezą)


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...