12.11.2014 12:04 0

Sprawdź, jak świętowano Dzień Niepodległości

W Narodowe Święto Niepodległości na terenie całego kraju organizowane są liczne przemarsze. Polacy bardzo radośnie wspominają ten dzień.


Wejherowo

W gminie Wejherowo pomysł na obchód Święta Niepodległości narodził się rok temu. To właśnie wtedy odbył się pierwszy marsz do kościoła w Gościcinie. W tym roku uczestnicy szli w przeciwnym kierunku - z Gościcina do kościoła w Bolszewie. Organizatorzy mają nadzieję, że marsz przyjmie się w gminie i będzie jednoczył coraz więcej uczestników.

[img_r]2[/img_r]

  • Myślę, że mieszkańcy naszej gminy, tak jak większość Polaków, uważają, że jest to najważniejsze święto narodowe, dlatego przybywają tak licznie. W ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy Marsz Niepodległości i mamy nadzieję, że będzie to już tradycją w gminie Wejherowo. Z okazji tego święta razem manifestujemy radość i patriotyzm - powiedział wójt gminy Wejherowo, Henryk Skwarło.

[img_l]3[/img_l]

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, orkiestra, reprezentanci grup kaszubskich oraz służb państwowych, członkowie zrzeszenia Airsoft Małego Trójmiasta oraz wiele innych. Niemal wszyscy uczestnicy mieli w rękach flagi bądź przypięte do piersi symbole patriotyczne.

KLIKNIJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ


Rumia

[img_l]4[/img_l]

Świętu Niepodległości w Rumi towarzyszyło uroczyste odsłonięcie Pomnika Armii Krajowej. Kombatanci, mieszkańcy, żołnierze Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej oraz przedstawiciele lokalnej władzy złożyli kwiaty i oddali honory poległym.

[img_r]5[/img_r]

  • Armia Krajowa była zjawiskiem bardzo szczególnym, ze względu na fakt, że to największa armia podziemna w czasach II wojny światowej, niestety pamięć o losach AK była szczególnie słaba w okresie PRL - powiedział Leszek Kiersznikiewicz, zastępca Burmistrza Miasta Rumi ds. społecznych. - Dzisiaj natomiast mamy bardzo dobry klimat dotyczący tej naszej historii, dlatego bardzo się cieszę, że również w naszym mieście udało się odpowiednio uczcić pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. Chciałbym podkreślić, że Pomnik AK w Rumi nie powstałby, gdyby nie współpraca kombatantów z władzami miasta- dodaje.

KLIKNIJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ


Gdynia

[img_r]6[/img_r]

Tradycyjnie o godzinie 12:00 sprzed dworca PKP wyruszyła Parada Niepodległości. Święto obchodzono jak zwykle radośnie. Ulicami miasta przeszli między innymi mieszkańcy, przedstawiciele partii politycznych, osoby reprezentujące Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, organizację gdyńskich Morsów, Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, klubów sportowych, marynarze, strażacy oraz przedstawiciele szkół. Paradę uatrakcyjnił przejazd zabytkowych aut i nowoczesnych motocykli.

[img_l]7[/img_l]

W ramach Narodowego Święta Niepodległości tysiące biegaczy i miłośników Nordic Walking spotkało się w Gdyni, aby na sportowo uczcić ten dzień. Otwarte dla zwiedzających były również Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej oraz ORP Błyskawica.

KLIKNIJ I ZOBACZ FOTOGALERIĘ

[img]8[/img]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...