17.01.2025 15:50 0 OR/MW
W rejonie nadmorskim tego typu sportowe obiekty były czymś niezwykle nietypowym. Wejherowo w swojej historii może pochwalić się tym, że w mieście kilkadziesiąt lat temu istniała skocznia narciarska.
W Polsce najpopularniejszą skocznią narciarską jest Wielka Krokiew w Zakopanem. Wprawdzie nie takich rozmiarów, ale w Wejherowie kilkadziesiąt lat temu też istniała tego typu obiekt. Krótką historię skoczni w grodzie Wejhera w rozmowie z naszą telewizją przypomniał wejherowski dziennikarz, Henryk Połchowski, który też zajmował się tym tematem.
— To dość charakterystyczne, że gdy w Wejherowie spadnie śnieg, mieszkańcy przypominają sobie sprawę skoczni narciarskiej. Sprawa jest o tyle ciekawa, gdyż Wejherowo nie jest miejscowością położoną w górach. Wraz ze śniegiem budzą się wspomnienia — mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Henryk Połchowski, dziennikarz
Wejherowską skocznię wybudowano w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Obiekt przetrwał tylko do końca lat pięćdziesiątych.
— Byli wejherowianie, którzy skakali, a nawet odnosili spore sukcesy. Organizowane były zawody na skoczni znajdującej się w pobliżu stadionu Gryfa i wejherowskiej kalwarii. Do dziś zachowały się ślady tej infrastruktury — dodaje Henryk Połchowski
W porównaniu do dzisiejszych osiągnięć skoczków narciarskich, to na wejherowskim obiekcie nie oddawano zbyt długich skoków.
— Z tego co mówili świadkowie tych skoków, oddawano skoki około dwudziestometrowe. Osobiście rozmawiałem z jednym z użytkowników skoczni, który twierdził, że oddawał na niej skoki nawet 40-metrowe — podkreśla Henryk Połchowski
Ostatecznie skocznia nie przetrwała wielu lat. Została prawdopodobnie zlikwidowana ze względów na złe warunki techniczne.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.