25.09.2014 14:03 0 Ewelina Magdziarczyk-Plebanek

Przyłapani na gorącym uczynku!

Zostali przyłapani na gorącym uczynku, przyznali się do zarzucanego im czynu. Narzędzie literackiej "zbrodni" trzymali w dłoniach, co uwiecznione zostało na zdjęciu. Wszystko za sprawą Biblioteki Miejskiej w Wejherowie, która od wtorku włączyła się w obchody Tygodnia Zakazanych Książek.

„Archipelag GUŁag”, „Rok 1984”, „Buszujący w zbożu”, „Harry Potter”…i wiele innych. Żeby książka trafiła na „czarną listę” czasem wystarczyła jedynie butelka wina w koszyczku Czerwonego Kapturka, a czasem wyraźne nawiązania polityczne. Dzisiaj do zdecydowanej większości z tych tytułów mamy łatwy dostęp. Ale czy wiemy cokolwiek o ich burzliwej przeszłości? Taką akcją uświadamiającą jest właśnie Tydzień Zakazanych Książek (Banned Boks Week). Pomysł ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie idea wolności jest szczególnie ceniona. Obchody tygodnia organizowane są co roku przez American Library Association.  Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania pewnych tytułów z bibliotek.

Wejherowscy bibliotekarze pragną przypominać o tych książkach, które w różnych momentach historii znalazły się za ideologicznymi, społecznymi, czy też mentalnymi kratkami i do jakich paradoksów to prowadziło. Zachęcają Czytelników do zapoznania się z ciekawymi przypadkami z historii literatury i sięgnięcia po książki, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, czy obyczajowej. Lista takich „wyklętych” tytułów dostępna jest w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz na stronie internetowej biblioteki (www.biblioteka.wejherowo.pl).

Oprócz możliwości wykonania nietypowej fotografii policyjnej z zakazaną książką w dłoni, na czytelników czekają także między innymi wystawki zabronionych tytułów (w tym symboliczny „stos” w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży), czy też plakaty przybliżające ciekawe historie związane z ocenzurowanymi pozycjami. Codziennie ciekawostki dotyczące książek, które dzisiaj stoją już bez ograniczeń na bibliotecznych półkach, a kiedyś znalazły się pod lupą cenzury, znaleźć można na fun page`u wejherowskiej książnicy na Facebooku https://www.facebook.com/BibliotekaWejherowo.

Wszystkich chętnych na nietypową pamiątkę z Tygodnia Książek Zakazanych w formie fotografii policyjnej zapraszamy do bibliotecznego komisariatu w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży (osoby niepełnoletnie w towarzystwie opiekuna prawnego) w godzinach pracy biblioteki. Tydzień Zakazanych Książek potrwa do soboty 27 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...