18.09.2014 18:32 0

Szpital Morski imienia PCK dba o pacjenta

Szpital Morski jako jeden z pierwszych postawił na bezpieczeństwo pacjentów i otrzymał od firmy GRB dokument potwierdzający efektywne wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem klinicznym w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Dla Szpitala Morskiego zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta podczas procesu leczenia jest priorytetem. Dzięki systemowi organizacyjnemu opartemu na sieci wzajemnych powiązań pomiędzy lekarzami, pielęgniarkami, pracownikami technicznymi oraz administracyjnymi przy pełnym wykorzystaniu zasobów rzeczowych i środków pracy można osiągnąć dobrą wydajność szpitala oraz zapewnić pacjentom bezpieczeństwo podczas sprawowania opieki nad nimi. Każdy element w tym systemie wymaga odrębnych uzgodnień. Jeśli nie zostaną one dokonane, może wystąpić ryzyko związane z opieką nad pacjentem oraz pacjenci mogą doznać szkód z tego tytułu. Często główną przyczyną zaistnienia tego rodzaju szkód nie jest błąd w sztuce lekarskiej, tylko uchybienia jakościowe w organizacji pracy podczas procesu leczenia.

Zewnętrzni doradcy kontrolowali poziom przestrzegania procedur bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia oraz kierownictwo szpitala postanowiło przeprowadzić projekt pilotażowy w zakresie zarządzania ryzykiem i zleciło dokonanie oceny bezpieczeństwa pacjentów doradcom zewnętrznym. Zadanie to powierzono niemieckiej firmie Gesellschaft für Risiko-beratung mbH, w skrócie GRB, która w Niemczech cieszy się uznaniem na rynku. Pracownica firmy GRB szczegółowo sprawdzała strukturę organizacyjną oraz przebieg procesów terapeutycznych w codziennej pracy personelu szpitala na oddziale położniczym i ginekologicznym. Audytorka wzięła przede wszystkim pod lupę dziedziny obarczone dużym ryzykiem, do których należy położnictwo, neonatologia i anestezjologia oraz skontrolowała przestrzeganie zasad higieny. W drodze rozmowy i wywiadów z pracownikami oraz poprzez obserwację identyfikowała i oceniała ryzyka związane z opieką nad pacjentem z uwzględnieniem dotychczasowych działań w zakresie zarządzania jakością. Na zakończenie przedłożyła pracownikom oraz kierownictwu Szpitala Morskiego raport końcowy firmy GRB ze wskazaniem, w których dziedzinach można by jeszcze dokonać ulepszeń.

Standardy zostały wdrożone, a nowy sprzęt zakupiony.

Kilka miesięcy po przeprowadzeniu analizy ryzyka związanego z opieką nad pacjentem oraz skontrolowaniu przestrzegania zasad bezpieczeństwa w tym względzie firma GRB ponownie odwiedziła szpital, aby skontrolować stopień wdrożenia oraz skuteczność ustalonych działań zaradczych. Wtedy okazało się, że pracownicy oddziału specjalistycznego intensywnie zajmują się tematyką związaną z zarządzaniem ryzykiem w szpitalu. Wszystkie ryzyka zostały wyeliminowane. Uzupełniono standardy organizacyjne, wymieniono stare elementy wyposażenia na nowe bądź zakupiono całkiem nowy sprzęt. Cały zespół z dużym zaangażowaniem wykonywał zalecone działania. Dodatkowe przeprowadzenie oceny ryzyka obok istniejących zasad bezpiecznej opieki szpitalnej daje pacjentom jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Dokument stwierdzający mocne strony opieki nad pacjentem

Kontrola wykazała, że Szpital Morski włożył ogromny wysiłek w zakresie eliminacji ryzyka oraz wprowadził odpowiedni system zarządzania w tej dziedzinie. Firma GRB doceniła te starania i w wydanym certyfikacie napisała, że dbanie o bezpieczeństwo pacjentów jest mocną stroną szpitala. Jednak placówka nie może spocząć na laurach, ponieważ dokument ten zobowiązuje ją do podejmowania w przyszłości działań mających na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjentów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...