Gorączka krwotoczna to choroba występująca rzadko ale charakteryzująca się wysoką śmiertelnością. Przypadki Eboli występowały dotychczas głównie w Afryce ale istnieje ryzyko zawleczenia tej choroby do Europy. W związku z tym Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny zorganizował w PUW spotkanie najważniejszych pomorskich służb.
Z uwagi na istniejące ryzyko zawleczenia gorączki krwotocznej Ebola do Europy przez osoby powracające z terenu Afryki Subsaharyjskiej, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając z upoważnienia Wojewody Pomorskiego, przygotował w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim spotkanie służb, inspekcji oraz instytucji, które będą podejmowały działania w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego/epidemii. Miało ono na celu omówienie istniejących procedur postępowania jak również wskazanie ewentualnych obszarów, w których niezbędne jest doprecyzowane procedur oraz określenie rozwiązań w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego/epidemii.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, do tej pory odnotowano 2473 przypadków zarażenia wirusem gorączki krwotocznej Ebola, a liczba zgonów z powodu tej choroby w Afryce Zachodniej wrosła do 1350.
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, iż w Europie jak dotąd nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku zawleczenia wirusa gorączki krwotocznej Ebola. Wszelkie obecne działania służb, inspekcji oraz instytucji są działaniami, które mają charakter wyłącznie prewencyjny.
Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt. Po okresie inkubacji trwającym od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, osłabienie), które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne). Choroba może doprowadzić do śmierci.