W blasku fleszy, w asyście gwiazd polskiego kina i przede wszystkim w filmowej atmosferze, wmurowano kamień węgielny pod Gdyńskie Centrum Filmowe - najważniejszą inwestycję kulturalną w polskiej stolicy kinematografii.
To właśnie w Gdyni bije polskie filmowe serce już nie tylko podczas festiwalów filmowych, ale na co dzień miejskie życie kręci się wokół kinematografii.
W momencie oddania Centrum Filmowego do użytku okazji do bywania w tym miejscu częściej będzie zdecydowanie więcej.
Z inwestycji zadowolony jest również prezydent Gdyni.
Na obszarze przylegającym do ulicy Wybickiego powstaje gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego. W przeszklonym budynku o całkowitej powierzchni ponad 3,7 tys. metrów kwadratowych znajdzie się siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, trzy sale kina studyjnego, klub filmowy i biuro Festiwalu Filmowego. Część powierzchni z przeznaczeniem na sklep, restaurację i biura będzie wynajmowana podmiotom komercyjnym. Gdyńskie Centrum Filmowe zostanie zintegrowane z Teatrem Muzycznym dzięki współpracy programowej i edukacyjnej, ale także poprzez podziemny parking na 220 aut, wybudowany w ramach inwestycji - pod placem Grunwaldzkim.
Sam plac stanie się przyjaznym dla spacerujących i odpoczywających parkiem. Sympatyków muszli koncertowej z pewnością ucieszy fakt, że zostanie ona zachowana i wyremontowana. Miejsce bruku, którym obecnie pokryta jest powierzchnia placu, zajmie zadbana trawa, poprzecinana alejkami. A prosto z parku na najwyższy punkt Kamiennej Góry pojedziemy nowoczesną kolejką szynową, która, by pokonać 39-metrową różnicę poziomów, będzie potrzebować około 2 minut. Podczas przejażdżki, 16 pasażerów z okien wagonika obejrzy rozległą panoramę miasta i portu.