05.03.2011 13:02 0

Gdańsk: Dzień Jedności Kaszubów 2011

W tym roku, jak zawsze 19 marca w Gdańsku - stolicy Kaszub - odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów.

Program obchodów jest następujący:

  • 10:00 - uroczyste posiedzenie Rady Naczelnej ZKP Sala im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego(dawna sala okrągła)
  • 14:00 - oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Jedności Kaszubów pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego w Gdańsku. Skwer na rogu ulic Szeroka/Grobla II
  • 14:30 - uroczysty przemarsz uczestników ulicami Starego Miasta Gdańska do Dworu Artusa
  • 15:00 - dalsza cześć uroczystości połączona z koncertem zespołu muzyki dawnej CAPPELLA GEDANENSIS w Dworze Artusa

19 Marca odbędzie się również Finał XXIV Konkursu Wiedzy o Pomorzu organizowany prze Klub Studencki Pomorania. Finaliści konkursu będą się zmagać również w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Sali Herbowej. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas uroczystości w Dworze Artusa.

Dzień Jedności Kaszubów jest świętem obchodzonym na pamiątkę pierwszego zapisu słowa „Kaszuby” w źródłach historycznych, co miało miejsce dokładnie 773 lat temu! Pierwszy raz nazwa określająca plemię kaszubskie wystąpiła 19 marca 1238 r. w bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, w której książę Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub.

Dzień Jedności Kaszubów ma przypominać ponad półmilionowej społeczności kaszubskiej jej własną historię, uświadomić tradycję i zintegrować ją wewnętrznie. Tradycja ta, czego sobie na codzień zazwyczaj nie uświadamiamy, sięga bowiem połowy VI w. po Chrystusie, kiedy to słowiańscy przodkowie Kaszubów zasiedlili południowy brzeg Morza Bałtyckiego. W tym roku Dzień Jedności Kaszubów przypada na okres szczególny. Jest to rok w którym odbędzie się Narodowy Spis Powszechny w którym Kaszubi będą mieli możliwość zadeklarowania swojej przynależności do małej ojczyzny oraz posługiwania się językiem kaszubskim.

Kaszubi są bodaj najlepiej zorganizowaną społecznością regionalną w Polsce. Swoim przywiązaniem do ojczystej kultury i języka zdobywają sobie uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...