Dzisiaj w Wejherowie kolejne osoby zasłużone dla ziemi wejherowskiej zostały nagrodzone medalami. "Jest to docenienie pracy i zasług tych osób" - mówi Józef Reszke, starosta powiatu wejherowskiego. Wyróżnienia otrzymali ksiądz, zespół muzyczny, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego oraz prowadzący klub taneczny.
Ksiądz Miotk zasłynął przede wszystkim jako popularyzator języka kaszubskiego w liturgii. Opublikował między innymi 101 kazań kaszubskich, na antenie Twojej Telewizji Morskiej przedstawia niedzielną ewangelią po kaszubsku wraz z komentarzem. Poprzez swoją pracę przyczynia się do rozwoju kultury duchowej powiatu wejherowskiego.
Medal za zasługi dla powiatu wejherowskiego otrzymała Katarzyna Zacharewicz ze Słajszewa, wspólnie z mężem jako jedni z pierwszych otworzyli gospodarstwo agroturystyczne. Obecnie należy ono do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Przepis na "Kaczkę po pomorsku" wpisany został na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako pierwsza potrawa z naszego powiatu. W 2007 ten sam przepis otrzymał tytuł Najlepszego Polskiego Regionalnego Produktu Żywnościowego. W następnych latach na tej liście pojawiły się kolejne potrawy Katarzyny Zacharewicz.
Jolanta i Jacek Bernaśkiewicz otrzymali medal za zasługi na polu tańca. Założyli klub taneczny "Świat tańca", w którym szkolą nowych tancerzy. W 2011 w Chorwacji ich klubowa formacja zdobyła wicemistrzostwo świata, w późniejszych latach zdobyli kilkukrotnie tytuł mistrza świata.
Kolejny medal otrzymał zespół wokalno-instrumentalny Fukus za "promowanie ziemi wejherowskiej i nadawanie kaszubszczyźnie nowego, muzycznego wymiaru". W 2006 roku ukazała się pierwsza płyta formacji pt. "Świat się kręci". Kolejna płyta zespołu otrzymała jako pierwsza certyfikat rady języka kaszubskiego.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy przyznawane jest to wyróżnienie. Formuła pozostała natomiast niezmieniona.