12.07.2013 10:01 0

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe są nową i opłacalną inwestycją, z której korzyści czerpie coraz większa liczba pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Ten nowy wariant inwestycyjny funkcjonuje w Internecie od 6 lat, jednak wielu Polaków nadal nie wie, na czym polega istota działania takich portali i jaki płynie z nich pożytek dla dwóch stron dokonujących wymiany.

Obecnie w Polsce działa co najmniej 7 portali oferujących pożyczki społecznościowe (ang. sociallending lub Peer-To-Peer). Ich idea polega na połączeniu poprzez stronę internetową dwóch podmiotów: tego który potrzebuje gotówki – pożyczkobiorcy oraz tego, który chce swoje wolne środki zainwestować - pożyczkodawcę. Pierwsi zamieszczają ofertę, w której opisują na jaki cel przeznaczą pożyczkę, w jakim terminie ją spłacą, w ilu ratach i ile będzie wynosiła stopa procentowa spłaty. Inwestorzy zaś wybierają najkorzystniejszą i najpewniejszą, ze swojego punktu widzenia ofertę i wpłacają wybraną przez siebie sumę.

Powyższe działanie opiera się na schemacie: klient - serwis internetowy – kredytobiorca. Taki układ pozwala inwestorowi bezpośrednio wybrać, komu chce pożyczyć pieniądze, jednocześnie pozwala mu zachować całą dywidendę (co np. w przypadku kont oszczędnościowych nie jest możliwe). Zadaniem portalu jest udostępnienie przestrzeni, w której mogą spotkać się dwie strony zainteresowane inwestycją. Ponadto serwis zapewnienia bezpieczeństwo (zarówno, jeśli chodzi o wiarygodność osób jak i przelewów), dostarczenie umowy, a także w przypadku problemów ze spłatą, pomoc w odzyskaniu należności.

Zaczynając przygodę z portalami pożyczkowymi należy poznać kilka zasad, które nimi rządzą: Jasno określ kwotę inwestycji. Nie powinny to być jednak wszystkie posiadane oszczędności. Zasadą mądrego inwestowania jest dywersyfikacja portfela finansowego. Część pieniędzy powinniśmy ulokować na bezpiecznych lokatach, a pozostałą sumą „obracać”.

Zweryfikuj pożyczkobiorców. Mimo tego, że portale pożyczkowe mają możliwość sprawdzenia zarejestrowanych użytkowników, warto przeprowadzić własne „śledztwo” i sprawdzić czy osoba, której chcemy powierzyć oszczędności jest warta zaufania. W przypadku pożyczek dla firm sprawa jest prostsza, ponieważ informacje dotyczące przedsiębiorstw są dostępne w urzędach. Wyznacz cel. Określić czas, w którym chciałbyś osiągnąć zysk. Przy tego typu pożyczkach należy być cierpliwym, ponieważ pierwsze efekty zauważalne są po upływie około 12 miesięcy. Podziel środki inwestycji na kilku pożyczkobiorców. Dzięki takiemu zabiegowi rozkłada się ryzyko i rosną szanse na osiągnięcie celu.

Zbadaj kilka portali pożyczkowych. Trzeba zastanowić się czy pożyczać osobom prywatnym czy podmiotom gospodarczym. Warto także sprawdzić opinie użytkowników serwisów Internetowych.

Trzymając się powyższych zasad, można osiągnąć duże zyski, nawet do 24% w skali roku. Wymaga to jednak poświęcenia czasu, zaangażowania i kilku odważnych decyzji, jednak możliwy zarobek jest tego wart.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...