30.04.2013 13:48 0

„Music for 18 Musicians” Steve’a Reicha na Open’erze!

Steve Reich jest jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, a także czynnym muzykiem, wykonującym własne dzieła. Urodził się w Nowym Jorku i z tym miastem związany jest do dziś. Od dzieciństwa zaangażowany w muzykę, ewoluował przez kolejne dekady, aż do mistrzostwa prostoty, osiągniętego w kluczowych latach minimalizmu za sprawą „Drumming” i „Music for 18 Musicians”.

Otrzymał nagrodę Grammy i szereg innych wyróżnień. Muzyka Steve'a Reicha wykonywana jest przez najważniejsze orkiestry i zespoły muzyczne na całym świecie, m.in. London Symphony Orchestra, New York Philharmonic, San Francisco Symphony, Ensemble Modern, czy London Sinfonietta. Do licznego grona artystów czerpiących inspirację z muzyki Steve'a Reicha zaliczają się między innymi: Brian Eno, Peter Gabriel, David Bowie, Jonny Greenwood i Pat Matheny.

Znalazł naśladowców dla sporej grupy twórców zafascynowanych minimalizmem, oraz zainspirował całe pokolenie DJ-ów i twórców muzyki. Hołdem dla tego twórcy, uważanego przez wielu za "ojca kultury DJ-skiej", jest wydana w roku 1999 w Nonesuch płyta Reich Remixed z nowymi wersjami utworów kompozytora, wykonywanych przez współczesnych twórców m.in. takich jak Coldcut, Dj Spooky, Howie B, D Note, Ken Ishii czy The Orb. W marcu w Londynie premierę miała najnowsza kompozycja Reicha „Radio Rewrite”, inspirowana twórczością Radiohead.

24 kwietnia minęła 37 rocznica prawykonania jednego z najsłynniejszych dzieł Steve’a Reicha, czyli „Music for 18 Musicians”. To kompozycja bardzo charakterystyczna dla całego amerykańskiego minimalizmu, od prawie czterech dekad współtworząca kanon muzyki współczesnej. Utwór przeznaczony na wiolonczelę, skrzypce, dwa klarnety, cztery fortepiany, trzy marimby i cztery głosy kobiece może być wykonywany przez większą liczbę osób niż tytułowa osiemnastka. Wykonanie odbyło się bez partytur, trochę na zasadach występu zespołu rockowego, który nagrywa utwór wspólnie, doskonale rozumiejąc intencje swojego lidera. Pierwszego wykonania z partytur dokonał w latach 90.

The Ensemble Modern, dla którego potrzeb Reich zdecydował się stworzyć zapis nutowy – nikt wcześniej nie potrafił go odtworzyć. Utwór do dziś wskazywany jest jako inspiracja przez wielu muzyków, zwłaszcza sceny elektronicznej i alternatywnej. Reichowi na Open’erze towarzyszyć będzie The Ensemble Modern, zespół dający rocznie około setki koncertów i wypełniający sale koncertowe na całym świecie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...