24.04.2013 11:40 0 Alexis

Seriale lat 90., czyli za czym tęsknimy

Lata 90. to rozkwit telewizji w Polsce. Na ekrany trafiły amerykańskie seriale sensacyjne, familijne i młodzieżowe, znane na całym świecie. Często z kilkuletnim opóźnieniem, ale i tak zdobywały tu popularność i swoich wiernych fanów, których nie brakuje do dziś.

Tym, którzy przeżywali w tych latach swoją młodość z pewnością serce zabije mocniej, gdy przypomną sobie zuchwałego detektywa Nash'a Bridges'a, Cordell'a Walker'a, którego zagrał Chuck Norris czy perypetie grupki młodzieży z Beverly Hills. Urodzeni w latach 80. z pewnością pamiętają oczekiwanie przed telewizorem na wieczorne seanse opowiadające o gliniarzach, którzy niczym super bohaterowie walczyli o prawo i porządek w wielkich miastach.

Żaden bohater serialu sensacyjnego z lat 90. nie radził sobie sam. Dominowały policyjne pary. Partnerzy świetnie się wypełniali i stanowili zgraną, często zabawną drużynę. Czasem, jak w kanadyjsko–amerykańskiej produkcji "Viper", dzielnego policjanta, oprócz uzbrojonej bryki z przyszłości, wspierała długonoga pani detektyw. W innych przypadkach dominowały raczej pary płci męskiej. Joe Dominguez, który miał zabawny i lekki sposób bycia, towarzyszył poważnemu detektywowi ze służb specjalnych, Nash'owi. Gliniarzowi z dżungli, obdarzonemu nadprzyrodzonymi zdolnościami, pomagał młody student antropologii, Blair Sandberg.

Ciepło, cieplej, gorąco. Palmy, ocean, piękne dziewczyny i on, przystojny prywatny detektyw w charakterystycznej fryzurze, który rozwiązuje zagadki. "Żar Tropików" to serial o niepowtarzalnym klimacie, chyba każdy kto śledził odcinki tej produkcji, chciał chodź na chwilę ubrać przewiewną koszulę w palmy i pobiegać z bronią po plaży.

Strzelaniny, pościgi, lejąca się krew, to nie dla każdego. W latach 90. było również miejsce na miłość, rodzinę i przyjaciół. W "Pełnej Chacie", trzech mężczyzn o różnej dojrzałości, próbuje wychować trzy dziewczynki. Tu na uwagę zasługuje niezapomniana rola sióstr bliźniaczek, które grały rolę najmłodszej córki Danny'ego Tanner'a, Mary-Kate i Ashley Olsen. W podobnym klimacie zrealizowano Alfa, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać stworka z planety Melmac, skutecznie uprzykrzającego życie zwykłej amerykańskiej rodzinie.

Najlepsze wartości wspierał również serial, który w niedzielne wieczory przenosił w czasie do XIX-wiecznej Ameryki Północnej i opowiadał historię pani doktor. Tytułowa bohaterka porzuciła życie w dużym mieście i przeprowadziła się do małego Colorado Springs. W filmie "Doktor Quinn" poruszono wiele problemów ówczesnej Ameryki. Konflikty rasowe, Indianie, emancypacja, polityka, a wszystko w barwach dzikiego zachodu.

Na utwór z czołówki „Przyjaciół” lecący w radiu, prawie każdy reaguje wzdychając i wspominając ten kultowy serial. Kilkoro tytułowych przyjaciół prowadzi życie w Nowym Jorku, kochają, kłócą się, robią karierę, a przede wszystkim trzymają się razem i zawsze mogą na siebie liczyć. Któż z nas nie marzył żeby mieć takich ludzi obok siebie...

Jeżeli jesteśmy już przy marzeniach, pewnie nie jeden z panów chciałby zostać wyłowiony z wody przez którąś z ratowniczek ze "Słonecznego Patrolu". Tam narodziły się takie sławy jak David Hasselhoff czy Pamela Anderson. To chyba jedyny serial, gdzie można podziwiać tyle pięknych kobiet i tak umięśnionych panów. Jak widać ciepłe plaże i palmy po raz kolejny są tłem dla popularnego serialu.

Analizując wszystkie kultowe seriale lat 90., dla tych którzy tęsknią za tym klimatem, śmiało można stworzyć przepis na udaną produkcję. Para policjantów, w tym jeden zabawny i jeden z innej planety, najlepiej żeby każdy miał kilku przyjaciół i przesiadywał z nimi codziennie w tej samej knajpie. Do tego szczypta pościgów i strzelanin, oczywiście wszystko w ciepłym, najlepiej plażowym klimacie w obecności pięknych kobiet, ratowniczek...


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...