03.04.2013 12:21 0

Gmina Kosakowo będzie miała nowe gimnazjum

Gminie Kosakowo przybywa mieszkańców. Zgodnie z panującą obecnie tendencją, ludność z dużych aglomeracji miejskich przenosi się na tereny podmiejskich gmin wiejskich. Osobami migrującymi są zazwyczaj młode małżeństwa z dziećmi. W związku z tym w gminie Kosakowo przybywa dzieci w wieku szkolnym, które nie mają dostatecznych warunków do nauki.

Wysoki przyrost naturalny oraz saldo migracji sprawiły wysoki wzrost liczby mieszkańców gminy Kosakowo. Dla porównania w 1995 roku wspomnianą jednostkę terytorialną zamieszkiwało 3 636 mieszkańców, natomiast obecnie liczba ta znacznie przekracza 11 tysięcy osób.

  • Decyzja o konieczności budowy gimnazjum nie była przypadkowa. Duża inwestycja zawsze jest dylematem dla władzy. W świetle innych, też ważnych potrzeb inwestycyjnych trzeba wybierać, co najpierw. Podjęta przez Wójta i Radę Gminy Kosakowo decyzja o budowie gimnazjum wynikała z dużego przyrostu ludności, diagnozy demograficznej, projektowanych przez MEN zmian związanych z obniżeniem wieku szkolnego oraz obserwacji i wiedzy na temat potrzeb lokalowych, z jakimi zmaga się obecne Gimnazjum i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach – czytamy na stronie gminy Kosakowo.

W tej szkole z powodu braku dostateczniej liczby pomieszczeń dydaktycznych zajęcia odbywają się w cyklu dwuzmianowym.

  • Już dziś w szkole podstawowej (325 uczniów) brak odpowiedniej liczby pomieszczeń dydaktycznych powoduje, że nauka odbywa się w cyklu dwuzmianowym. Brakuje miejsca na prowadzenie obowiązkowych zajęć specjalistycznych typu rewalidacja, gimnastyka korekcyjna, bowiem przy realizacji 111 godz. podstawy programowej z Wf ( wspólnie z gimnazjum), dostępność pomieszczeń jest mocno ograniczona - mówi dyrektor, Anna Szymborska.

Dzięki budowie nowego gimnazjum naukę będzie mogło powziąć aż 300 uczniów. Obecnie na terenie gminy Kosakowo mieszka 2 452 dzieci.

  • Nowoczesne gimnazjum wraz z zapleczem sportowym, basenem ma być miejscem dla wszystkich gimnazjalistów mieszkających w naszej Gminie, także tych z Kazimierza i Dębogórza Wybudowania, którzy obecnie realizują obowiązek szkolny  w szkołach rumskich – czytamy dalej na stronie gminy.

O budowie nowego gimnazjum mówiono już w 1999 roku, kiedy to radni podjęli stosowną uchwałę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...