09.03.2013 14:00 0
Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego powstaną dwa nowe kierunki. W roku akademickim 2013/2014 rozpocznie się rekrutacja na sinologię i iberystykę. Na każdy z kierunków zostanie przyjętych po 35 osób.
Na pierwszy rok studiów zaplanowano przyjęcie 35 osób. Absolwenci sinologii Uniwersytetu Gdańskiego uzyskają również wiedzę z takich dziedzin, jak kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia. Połączenie praktycznej nauki języka z wieloma dziedzinami nauki podniesie kwalifikacje absolwentów sinologii Uniwersytetu Gdańskiego, zwiększając ich szanse na rynku pracy.
Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uniwersytet Gdański uzyskał pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym także audiowizualne, do nauki języka chińskiego.
Od nowego roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować również iberystykę. To stacjonarne studia pierwszego stopnia przygotowujące do profesjonalnego funkcjonowania w środowisku hiszpańskojęzycznym.
Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: translatoryczną – przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza oraz międzykulturową – ukierunkowaną na zdobywanie kwalifikacji do pracy w instytucjach związanych z kulturą i polityką krajów postkolonialnych, głównie Ameryki Łacińskiej. Oprócz praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego studenci iberystyki na Uniwersytecie Gdańskim będą zdobywać wiedzę z zakresu historii literatury i kultury krajów hiszpańskojęzycznych.
Od roku akademickiego 2013/2014 na Uniwersytecie Gdańskim zostaną uruchomione także inne nowe kierunki studiów: Etnofilologia kaszubska, zarządzanie instytucjami artystycznymi, bezpieczeństwo narodowe, pedagogika wczesnej edukacji.
Uniwersytet Gdański to największa uczelnia na Pomorzu. Studenci UG mają do wyboru niemal 190 specjalności na ponad 40 ścisłych i humanistycznych, typowo akademickich kierunkach studiów. Wszystko zaś w ramach 11 wydziałów. Studiuje na nich 33 000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych z kraju i z zagranicy.