08.01.2013 13:35 0

Pomoc ptakom, czyli jak to robią w Gdyni i Gdańsku

Gdańsk rozpoczął już zimową akcję dokarmiania ptaków. W tym celu miasto zakupiło 4,5 tony karmy dla dziko żyjących ptaków. I jak co roku do współpracy w zimowej akcji dokarmiania ptaków zaprasza gdańszczan.... Gdynia natomiast ogłosiła kolejną edycję konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni".

Chętnych do włączenia się w akcję mieszkańców Gdańsk zaprasza od 8 stycznia codziennie (w dni pracy urzędu) w godz. od 10.00 do 12.00 do odbierania karmy.

Specjaliści radzą, aby z niesieniem pomocy wstrzymać się jednak do czasu opadów śniegu.

  • Warto nieść pomoc ptakom, trzeba to jednak robić rozsądnie - zaznacza Tadeusz Gzowski koordynator zimowej akcji dokarmiania ptaków z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu. - Zaczynajmy dokarmiać je, wówczas gdy zalegający śnieg i niska temperatura uniemożliwiają im samodzielne zdobycie pokarmu. A gdy już zaczniemy je dokarmiać róbmy to systematycznie do czasu ustania niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Stanowisko wydawania karmy znajduje się w budynku przy ul. 3 Maja 9, przy głównym wejściu. Każdy, kto w tych dniach stawi się w punkcie dystrybucji otrzyma 5 - kilogramowy worek mieszanki nasion (pszenica, kukurydza łupana, sorga, proso, siemię lniane oraz słonecznik łuskany łamany). Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

Również Gdynia nakłania swoich mieszkańców do lepszego poznania gatunków żyjących w mieście oraz włączenie młodzieży w działania na rzecz ochrony przyrody. W tym celu ogłoszono kolejną edycję konkursu "Zapraszamy ptaki do Gdyni" na wykonanie karmników i budek lęgowych.

Udział mogą wziąć wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. W dotychczasowych edycjach uczestnicy zgłosili ponad 3400 prac.    Uczestnik może złożyć w konkursie tylko jedną pracę. Autorzy tych najlepszych, a także szkoły, których uczniowie dostarczą najwięcej prac spełniających warunki konkursu, otrzymają nagrody rzeczowe.   Prace należy składać od 28 stycznia do 11 lutego 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-15.00, w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni (ul. 10 Lutego 24).    Po zakończeniu konkursu budki lęgowe i karmniki są  rozdawane wszystkim chętnym pod warunkiem, że zobowiążą się zawiesić je na swoim terenie i dbać o nie - na działkach, na drzewach przy szkole czy przedszkolu, w parkach, także w lasach. Żywot budki to dwa, trzy sezony, zatem nasz konkurs to niekończąca się historia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...