W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z poszukiwaniem, a w przyszłości być może także wydobyciem gazu ze złóż łupkowych w województwie pomorskim. Spotkanie dedykowane było samorządom lokalnym oraz uczelniom i instytucjom, które na co dzień stykają się z aktywnością sektora ropy i gazu.
Marszałek województwa pomorskiego przedstawił „Studium nad problemami oceny skutków środowiskowo-przestrzennych eksploatacji gazu z łupków”. Seminarium odbyło się 10 grudnia 2012 r., otworzył je marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Od dłuższego czasu bacznie przyglądam się aktywności firm poszukiwawczych, angażuję się w wiele działań związanych z gazem z łupków oraz podejmuję dialog z lokalnymi społecznościami. W ubiegłym roku, wraz z marszałkami województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, podpisałem list intencyjny o współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Dzięki tej inicjatywie wspólnie monitorujemy postępy poszukiwań oraz podejmujemy działania mające na celu dbałość o rzetelność podejmowanych decyzji i szerokie informowanie zainteresowanych stron – podkreślił Mieczysław Struk. – 31 października odbyło się seminarium poświęcone zagospodarowaniu odpadów wydobywczych, a wnioski z dyskusji osobiście przekazałem ministrowi Piotrowi Woźniakowi, Głównemu Geologowi Kraju. Tym razem omawiać będziemy trzy ważne inicjatywy naszego regionu, które stanowią kolejny głos w dyskusji nt. przyszłości gazu z łupków w województwie.
Obecnie w województwie pomorskim jest 20 odwiertów poszukiwawczych (z 33 wykonanych w całym kraju), w tym 16 pionowych i 4 horyzontalne: Łebień, Warblino, Stare Miasto i Lubocino. Na tym ostatnim w najbliższym czasie zostanie wykonany zabieg stymulacji złoża na zlecenie PGNiG. W przyszłym roku w Polsce ma powstać kolejnych 15 odwiertów.
Wnioski płynące z oceny skutków środowiskowo-przestrzennych dotychczasowych prac na lądzie i przyległych obszarach morskich przedstawił dr Andrzej Tyszecki z firmy konsultingowej EkoKonsult.
– Rozwój sektora ropy i gazu regulowany jest wieloma aktami prawnymi, uwarunkowaniami społecznymi, środowiskowymi, ekonomicznymi – zaznaczył prof. Tyszecki. – Chcąc dokładnie rozpoznać szanse i zagrożenia związane z tym sektorem, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom, musimy podjąć działania mające na celu dokładne rozpoznanie sytuacji obecnej. Poszukiwanie i wydobywanie gazu z łupków, zarówno na lądzie, jak i na obszarach morskich, może generować różnego rodzaju problemy, związane np. z walorami i zasobami środowiskowymi, użytkowaniem i zagospodarowaniem terenów oraz zamierzeniami rozwojowymi innych podmiotów. Efektywne wykorzystanie zasobów gazu łupkowego będzie uwarunkowane wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim uzyskaniem społecznej akceptacji, zidentyfikowaniem newralgicznych problemów środowiskowych, ale też możliwościami ich łagodzenia lub rozwiązywania, ograniczaniem potencjalnych kolizji towarzyszących lokalizowaniu instalacji wydobywczych, rozbudowie infrastruktury transportowej i technicznej, magistralnych gazociągów oraz podziemnych magazynów gazu.
Istotnym punktem seminarium była prezentacja aktywności naukowców z Politechniki Gdańskiej, którzy od początku aktywności sektora łupkowego w regionie uczestniczą w pracach na rzecz innowacyjnych, bardziej skutecznych i bezpiecznych metod wydobycia gazu ze złóż łupkowych. Wraz z Orlenem, PGNiG, Lotosem, Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Nafty i Gazu oraz Politechniką Warszawską Politechnika Gdańska przystąpiła do konsorcjum Polskie Technologie dla Gazu Łupkowego. Konsorcjum powołano w ramach programu „Blue Gas – polski gaz łupkowy”. To wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, mające wspierać wiodące projekty badawczo-rozwojowe. Prof. Jan Hupka oraz konsultant Politechniki Gdańskiej Jan Krzysiek, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy na odwiertach na całym świecie, przedstawili działania i aktywność badawczą i wdrożeniową uczelni.
Trzecim, bardzo istotnym punktem programu seminarium było wystąpienie Damiana Muchy, prezesa Fundacji Rozwiązań Ekoenergetycznych, który przybliżył założenia i metodę realizacji kampanii dialogowo-informacyjnej „Razem o łupkach”, która powstała z inicjatywy marszałka Mieczysława Struka i ma szansę uzyskać wkrótce finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dzięki kampanii możliwe będzie przeprowadzenie bezpośredniego dialogu z samorządami lokalnymi województwa pomorskiego, a przede wszystkim – z samymi mieszkańcami. „Razem o łupkach” ma zachęcić do dyskusji wszystkich zainteresowanych z północnej Polski, a w szczególności z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i oczywiście pomorskiego. Wyniki kampanii otrzyma strona rządowa. Marszałkowi bardzo zależy na tym, aby głos regionu był słyszalny na wszystkich szczeblach decyzyjnych, a wnioski i rekomendacje zawarte w raporcie po przeprowadzeniu dialogu były uwzględniane podczas tworzenia nowych regulacji prawnych związanych z sektorem ropy i gazu.