11.12.2012 09:13 0

Przedłużono areszt dla rodziców zastępczych z Pucka

Kolejne 3 miesiące Anna i Wiesław Cz. spędzą w areszcie. Taką decyzję wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku na wniosek prokuratury. Oboje podejrzani są o zabójstwo dwójki przybranych dzieci.

Do tragicznej śmierci dwójki dzieci doszło w tym roku. W lipcu – przebywając pod opieką Anny i Wiesława Cz. – zmarł 3-letni Kacper, a na początku września jego 5-letnia siostra Klaudia. Rodzice zastępczy twierdzili, że oba zdarzenia były wypadkami. Prokuratura wszczęła jednak śledztwo. Sekcja zwłok dziewczynki wykazała, że zmarła ona w wyniku pobicia.

Anna i Wiesław Cz. usłyszeli zarzuty udziału w śmiertelnym pobiciu 3-letniego Kacpra. Kobieta została też oskarżona o zabójstwo 5-letniej Klaudii. Grozi jej dożywocie, Wiesławowi Cz. - 10 lat więzienia. Ponadto małżeństwo Cz. zostało oskarżone o znęcanie się nad 5 przybranych dzieci oraz ich biologiczną córką. Obydwoje przyznali się do winy. 

Od 1 stycznia do 30 września 2012 roku prowadzona była szczegółowa kontrola w PCPR w Pucku. Na bazie dokumentacji, wyjaśnień oraz pisemnych protokołów, wystosowano wnioski na temat organizacji pracy w placówce oraz realizacji zadań jej powierzonych. Wojewoda pomorski, Ryszard Stachurski przesłał do dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku sprawozdanie, w którym czytamy:

W toku kontroli stwierdzono m.in., że PCPR w Pucku nie posiadał odpowiednich warunków lokalowych do wykonywania zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Ustalono również, że pucki PCPR nie zatrudniał odpowiedniej, do stwierdzonych potrzeb rodzinnej pieczy zastępczej, liczby psychologów. Praca z rodzinami nie była ukierunkowana na rozwiązywanie problemów. Placówka w Pucku potrafiła identyfikować występujące trudności, jednak nie podejmowała działań zmierzających do skutecznego ich rozwiązania.

  • PCPR nie dokonał oceny żadnej z 70 rodzin zastępczych oraz rodziny prowadzącej rodzinny dom dziecka, co jest wymagane przez art. 134 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Kontrolerzy ustalili, że opinie o całokształcie sytuacji osobistej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej oraz o sytuacji rodziny dziecka były wysyłane do sądu z opóźnieniem lub dopiero na wniosek Sądu Rejonowego w Wejherowie – podaje w oświadczeniu Roman Nowak, Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego

W raporcie znalazły się wnioski, w oparciu o który nowy dyrektor PCPR w Pucku ma podjąć szereg działań w celu zlikwidowania wszelkich nieprawidłowości.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...