Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej aktywizuje osoby bezrobotne. Unijny projekt "w drodze do pracy" działa już od czterech lat. Dzieli się na dwie ścieżki: kontrakty socjalne i program aktywności lokalnej. Skorzystało już z niego 190 osób. W projekcie mogą brać udział osoby długotrwale poszukujące pracy, korzystające ze świadczeń, które chciałyby poszerzać horyzonty i nabywać nowe umiejętności. Obejmuje kursy - też językowe, szkolenia oraz wsparcie dla osób niepełnosprawnych.
Następnie uczestnicy projektu kierowani są na kursy zawodowe. Początkowo beneficjenci korzystali ze szkoleń dobranych do ich predyspozycji. W tym i przyszłym roku - jest już inaczej. Kursy jakie się odbywają mają być odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Po analizie okazało się, że na rynku pracy brakuje opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.
Inna ścieżka tego projektu to Program Aktywności Lokalnej. Ośrodek Społeczny wybiera określonych beneficjentów, którym grozi np. wykluczenie społeczne. Program ma trafiać do całych środowisk lokalnych, z których pochodza beneficjenci.
Wojciech Terepka - mieszkaniec budynku socjalnego przy ulicy Kotłowskiego - jest jednym z uczestników tej formy programu. Okazał się naturalnym liderem środowiska, z którego pochodzi. Dzięki pomocy ośrodka i sponsorów z zewnątrz udało się doprowadzić do tego, żeby zacząć remont i ocieplenie baraku przy ulicy Kotłowskiego w Wejherowie, w którym mieszka.
Program "W drodze do pracy" w dużej mierze finansuje Unia. Dała na niego niemal 2 miliony złotych. 221 tysięcy to wkład własny MOPSu. Nabór do projektu będzie trwał od początku stycznia do końca lutego. W przyszłym roku kontrakty podpisze osiem nowych osób. MOPS znajdzie też 10 gospodarzy PALu.
Podobny program organizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie o nazwie "W drodze do celu". Właśnie zakończyła się jego druga edycja. W programie wzięło udział do tej pory 36 osób. W ramach projektu odbywają się kursy doszkalające i zawodowe, od zajęć na temat małej gastronomii, kursów na sprzedawców, zawodowych kierowców, po szkolenia z prac biurowych.
Dla nas jest to nowa możliwość pomocy dla naszych klientów. Rozszerzamy swoją działalność o nowe prace na rzecz naszych beneficjantów. Daje to ludziom szanse na zdobycie rynku pracy, podnosimy ich kwalifikacje. Program ma być nową szansą na usamodzielnienie się - wyjaśnia Ewa Zarębińska-Szczodra, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie.
Dzięki temu programowi udało mi się zdobyć prawo jazd kat. C. Mogłem podnieść sobie kwalifikacje zawodowe i różne kursy ukończyłem. Dążę do uzyskania pracy, którą sobie wymarzyłem, czyli pracować jako kierowca zawodowy i jestem już bliżej zdobycia swoich marzeń - dodaje Adam Szotrowski, mieszkaniec Gościcina, który skorzystał z programu w "Drodze do celu".
Projekt kosztował ponad 762 tysiące złotych, z czego 85% dała unia. Docelowo ma z niego skorzystać 55 osób. Zarówno projekt MOPSu, jak i GOPSu - potrwają do końca przyszłego roku.