07.12.2012 11:42 0

Wojciech Pszoniak przyjedzie promować książkę

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, znanym na świecie z doskonałych kreacji aktorskich. Rozmowę o doświadczeniach emigracyjnych i wyjątkowym życiu zawodowym artysty poprowadzi Michał Komar, krytyk filmowy, scenarzysta, autor sztuk teatralnych, współautor książki „Aktor” – wywiadu-rzeki z Wojciechem Pszoniakiem. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 10 grudnia 2012 w Teatrze Miejskim w Gdyni. Początek o godz. 18.00.

Wstęp wolny.

Rozmowa osnuta będzie wokół książki „Aktor”, w której artysta odkrywa historię swojego życia, aktorstwa i przyjaźni, które łączyły oba te światy. Spotkanie będzie przyczynkiem do poznania kulisów narodzin przejmujących i nieśmiertelnych ról Moryca Welta w „Ziemi Obiecanej” czy Robespierre’a w „Dantonie” Wajdy. Spróbujemy dowiedzieć się więcej o francuskim okresie jego życia i twórczości jak i… niezłomności w występowaniu w zagranicznych teatrach, pomimo początkowych trudności językowych. Publiczność będzie miała także szansę zapytać o to, czym było doświadczenie emigracji dla artysty, który w poniższych słowach opowiadał o związku z krajem:

Mieszkając na Zachodzie, nigdy nie traciłem kontaktu z Polską. Tu ciągle mam mieszkanie, własny NIP i PIT. Tu mam przyjaciół. Rodzice wychowywali mnie w przekonaniu, że Polska jest najlepszym i najpiękniejszym krajem. Dzięki podróżom po świecie zrozumiałem, że to nie do końca prawda, że są kraje piękniejsze i zasobniejsze. Ale miłość do ojczyzny jest jak miłość do matki. Kochać ją trzeba i szanować za to, że jest. Im bardziej biedna i umęczona, tym większej wymaga miłości. [Wojciech Pszoniak – „Wszystkich kochać nie potrafię” źródło: teatry.art.pl]

Wydarzeniu będzie towarzyszyć sprzedaż książki w promocyjnej cenie 30 zł.

Wojciech Pszoniak urodzony 2 maja 1942 we Lwowie polski aktor teatralny i filmowy. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach (w 1961 założył kabaret "Czerwona Żyrafa"). Związany z deskami Starego Teatru w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie; od 1978 r. także w teatrach francuskich. Absolwent i wykładowca warszawskiej PWST, występował w kabarecie "Pod Egidą". W latach 80. wyjechał na stałe do Francji, ale w latach 90. zaczął ponownie grać w polskich filmach. Stworzył niezapomniane i nagradzane role dla Andrzeja Wajdy – wcielił się w dziennikarza i Stańczyka w „Weselu”, żydowskiego spekulanta Moryca Welta w „Ziemi Obiecanej” (nagroda w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską) i przejmującego Robespierre’a w „Dantonie” (nagroda World Film Festival w Montrealu). W 1991 roku ówczesny przewodniczący Komitetu Kinematografii docenił jego tytułową rolę w "Korczaku". Poza w/w wyróżnieniami Pszoniak otrzymał również: Nagrodę im. Leona Schillera (1972), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II. stopnia za "wybitne osiągnięcia w teatrze i filmie" (1975) i nagrodę na I FPTTv w Olsztynie za role w spektaklu TV "Nie do obrony" (1977).

O książce:

Aktor to podróż po najtajniejszych zakamarkach sztuki teatralnej i filmowej. Przewodnikiem tej niezwykłej wyprawy jest legenda polskich scen Wojciech Pszoniak. Odpowiadając na pytania Michała Komara aktor cofa się aż do swych lwowskich korzeni. Opowiada o dzieciństwie, młodości i pierwszych poważnych decyzjach, które skierowały go ku sztuce. Pszoniak odsłania przed czytelnikiem kulisy największych wyzwań, z jakimi przyszło mu się zmierzyć, ujawnia swe spostrzeżenia związane z grą na scenach polskiej i francuskiej, w mistrzowski sposób opowiada o pracy z wielkimi reżyserami takimi jak Konrad Swinarski i Andrzej Wajda.

Żywiołowy, intrygujący wywiad, skrzący się od humoru i arcyciekawych anegdot. [opis wydawcy] Aktor, Wojciech Pszoniak w rozmowie z Michałem Komarem, Wydawnictwo Literackie 2009


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...