03.12.2012 13:05 0

Finał projektu Kaszubskie Opowieści Drzewiarza

Wielki finał projektu „Kaszubskie Opowieści Drzewiarza” odbył się w miniony piątek w hali widowiskowo – sportowej w Bolszewie. Dwumiesięczną współpracę pomiędzy GOK-iem a szkołami podstawowymi i gimnazjum zakończyło przedstawienie i pokaz filmu.

Kilkaset prac plastycznych, kilkadziesiąt godzin prób do spektaklu, kilkanaście wywiadów i całe morze zadowolenia i satysfakcji to bilans dwumiesięcznej pracy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów, którzy wzięli udział w próbie połączenia sił placówek kulturalnych i oświatowych gminy Wejherowo. Wszystko to odbywało się dzięki dofinansowaniu z Programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Edukacja Artystyczna”. Złożono do niego 274 wnioski z domów kultury z terenu całej Polski. Propozycja GOK-u w Gościcinie wytypowana została na 8. miejscu razem z 33 artystycznymi projektami.

W ramach programu, m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gościcinie odbywały się warsztaty teatralne, malarskie, ceramiczne czy fotograficzno-filmowe. Dodatkowo także zorganizowano dwa wyjazdy do teatru i siedziby Twojej Telewizji Morskiej. W pamięci wszystkich uczestników zostały także spotkania z ciekawymi ludźmi, np. autorem legend kaszubskich Januszem Madelskim, muzykiem Franciszkiem Okuniem, aktorką Beatą Borek czy regionalistką Jagodą Sapiehą. Wszystkie te spotkania miały na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży kultury naszego regionu, a w tym przede wszystkim legend kaszubskich.

30 listopada zaproszeni goście zobaczyć mogli efekty tej niezwykłej pracy. Największe wrażenie zrobiło oczywiście przedstawienie pt. „Zaczarowany las”, zrealizowane pod kierunkiem aktorki Beaty Andraszewicz, która też z inną grupą przygotowała zjawiskową scenografię i kostiumy. W dekoracji wykorzystane były również rekwizyty przygotowane na zajęciach rzeźbiarskich, które poprowadził Robert Wenta i ceramicznych, gdzie instruktorem był Aleksander Skotarczak. Nieoceniona w całym projekcie była instruktorka zajęć plastyczno – malarskich Teresa Szczodrowska, która dodatkowo czuwała, aby wszystko dopięte było na ostatni guzik.

Podczas pracy pozostałych uczestników tworzony był film nakręcony przez uczestników zajęć dziennikarskich, a także prezentacja multimedialna i gazetka o wdzięcznej nazwie „Drewienko”. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury dziękuje też nauczycielom, którzy przyłączyli się do pomocy w realizacji projektu, m.in. Katarzynie Smentoch, Henryce Albeckiej, Wiesławie Żywickiej, Danucie Matuszczak i Bożenie Reszke.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...