Współpraca PGNiG i Grupy LOTOS w zakresie poszukiwań gazu ziemnego i ropy naftowej nabiera tempa. W pierwszej kolejności badania obejmą cztery koncesje PGNiG położone na Pomorzu.
We wrześniu koncerny zawarły porozumienie. Zawarto w nim współpracę podczas prowadzenia prac poszukiwawczych na terenie Polski. Spółki przeanalizowały potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.
Powołana przez władze koncernów grupa robocza zakończyła pierwszy etap prac związanych z geologiczną analizą obszarów objętych współpracą. Na podstawie wspólnie wykonanych analiz spośród siedmiu koncesji do dalszych badań wytypowano cztery obszary koncesyjne położone w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
W kolejnym etapie współpracy specjaliści z LOTOS Petrobaltic i PGNiG przygotują program działań na wybranych koncesjach oraz poddadzą je ocenom ekonomicznym. W programie tym zostaną określone niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych.
Naszym priorytetem jest znaczący wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż krajowych. Rezultaty dotychczasowej współpracy PGNiG i Grupy LOTOS mogą dać podstawy do zintensyfikowania dalszych działań. Chcemy je prowadzić w pierwszej kolejności na najbardziej perspektywicznych koncesjach - mówi Grażyna Piotrowska - Oliwa, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Dotychczasowe efekty naszych wspólnych prac potwierdzają zasadność porozumienia, jakie podpisaliśmy przed dwoma miesiącami - podkreśla Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. - Wytyczają też one dalsze kierunki realizacji tego porozumienia.
W najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy na temat zasad przyszłej współpracy przy realizacji prac geologicznych mających na celu odkrycie, potwierdzenie zasobów i wspólne zagospodarowanie złóż węglowodorów zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.