Dziś, dokładnie o godzinie 5 rano, wyłączono sygnał analogowy. Od tego momentu dostępna jest tylko telewizja cyfrowa. Jej odbiór wymaga specjalnego dekodera telewizji cyfrowej naziemnej DVB-T lub odpowiednio wyposażonego odbiornika TV.
Cyfryzacja to wymóg Unii Europejskiej, w Polsce sygnał analogowy zostanie całkowicie wyłączony z końcem lipca 2013 roku. W całej Unii planuje się w całości przejść na odbiór cyfrowy w połowie 2015 roku.
Uroczystego wyłączenia sygnału analogowego dokonał minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni. Wystarczyło nacisnąć jeden przycisk na laptopie by w ponad 260 gminach, w czterech województwach działały wyłącznie nadajniki cyfrowe. Po dzisiejszej operacji sygnał cyfrowy jest nadawany w Trójmieście oraz między innymi powiatach gdańskim, puckim, wejherowskim, kartuskim, kościerskim, starogardzkim i malborskim.
Relacja z wyłączenia telewizji cyfrowej:
[TTM]2012-11-28/01[/TTM]
Nowoczesny sygnał cyfrowy to przede wszystkim większa liczba kanałów oraz lepsza jakość wizji i fonii. Ostatnie trzy miesiące były okupione ciężką pracą, aby całe przedsięwzięcie zapiąć na ostatni guzik - podkreślał rano w Gdańsku wojewoda pomorski.
Przypominamy, że po wyłączeniu sygnału naziemnej telewizji, abonenci korzystający z komercyjnych usług operatorów kablowych, nie muszą dokonywać wymiany instalacji kablowej, nabywać nowego odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T do starego telewizora.
Szczegółowe wyjaśnienia związane z cyfryzacją znajdują się na stronie internetowej www.cyfryzacjabezobaw.pl