Coraz młodsi mieszkańcy Pomorza chorują na próchnicę. Tak wynika z najnowszych danych raportu naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rejonie Wejherowa jedynie 2 % sześciolatków nie ma ubytków, w Gdańsku - zdrowe zęby ma 37% dzieci.
Próchnica jest poważną chorobą zakaźną, która może mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu dziecka. Twórcy raportu przyczynę w alarmujących statystykach widzą w nieprawidłowym funkcjonowaniu poradnictwa profilaktycznego prowadzonego przez NFZ. Porady są trudno dostępne i wymagają długiego okresu oczekiwania - nawet sześciu miesięcy. Ponadto sami dorośli popełniają wiele błędów i nie wysyłają małych dzieci do dentysty.
To jednak błąd - alarmują lekarze. Mleczaki można, a nawet trzeba leczyć, przede wszystkim u dzieci do szóstego roku życia.
Na Pomorzu odbędzie się program zapobiegania choroby próchnicowej u dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Co roku prowadzony będzie w dwóch pomorskich gminach. Rozpocznie się w powiatach: wejherowskim i kartuskim, gdzie statystyki są najgorsze. Przewidziany jest na lata 2012-2023. Przewiduje m.in. instruktaż z zakresu profilaktyki stomatologicznej dla rodziców, badania dzieci coraz lakierowanie zębów. W początkowym okresie korzystać będzie z niego rocznie tysiąc maluchów.