13.11.2012 08:35 0

Gdyński Experyment kandydatem do tytułu Popularyzatora Nauki

Centrum Nauki Experyment w Gdyni jest kandydatem do tytułu „Popularyzatora Nauki 2012" w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ponad 300 tys. małych i dużych odkrywców

Centrum Nauki Experyment, które znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, zostało otwarte w czerwcu 2007 r. To niecodzienna pracownia doświadczalna dla małych i dużych odkrywców, w której mogą oni sami przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa fizyki i przyrody.

Dotychczas Centrum gościło ponad 300 tys. osób. Tygodniowo odwiedza je tysiąc gości, a prawdziwe oblężenie przeżywa latem, kiedy przed wejściem ustawiają się duże kolejki. Experyment zorganizował 1600 zajęć dla grup szkolnych, 400 warsztatów rodzinnych i ok. 150 pokazów naukowych.

Popularyzacja nauki

Wystawa Centrum zajmuje ponad 500 m2 i jest podzielona na pięć obszarów tematycznych: Środowisko, Człowiek, Optyka, Dźwięki i Fizyka, z ponad pięćdziesięcioma interaktywnymi stanowiskami. W kwietniu 2012 r. powiększono ją o ekspozycję tymczasową „Kalejdoskop - Przewrotne OKO".

Centrum Nauki Experyment to także inicjatywy popularyzujące naukę, skierowane do osób w różnym wieku. Jedną z nich jest Akademia Experymentu, czyli cykl wykładów dla dzieci z różnych dziedzin nauki prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Najmłodsi uczestniczą w zajęciach wraz z rodzicami lub dziadkami. Centrum prowadzi także interaktywne warsztaty rodzinne: robotyczne, biotechnologiczne, chemiczne, astronomiczne, fizyczne, matematyczne czy archeologiczne.

Wkrótce 3000m2 powierzchni więcej

W 2013 r. Experyment przeniesie się do nowego budynku o powierzchni 3500 m2. W nowej siedzibie znajdą się kolejne galerie i setki interaktywnych stanowisk.

Konkurs Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Konkurs „Popularyzator Nauki" jest organizowany po raz ósmy przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest uhonorowanie najlepszych popularyzatorów nauki w dwóch kategoriach: naukowiec lub instytucja naukowa oraz dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa. Nagradzani są uczeni, ludzie mediów, społecznicy oraz instytucje, wykazujący pasję dzielenia się wiedzą i odsłaniania tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

Laureatów wybierze kapituła, której przewodniczy prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Michał Kleiber. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 5 grudnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...