14.11.2012 10:25 0

Instalacje wizualne na festiwalu Narracje

NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej listopadowego Gdańska. NARRACJE powstały po to, by eksplorować miejskie wątki i konteksty oraz tworzyć nowe gdańskie opowieści.

Do 2011 roku program Festiwalu tworzyła niemiecka kuratorka, Bettina Peltz. W 2012 roku w drodze międzynarodowego otwartego konkursu kuratorem NARRACJI został działający w Stanach Zjednoczonych Kanadyjczyk, Steven Matijcio. Zaprosił on do udziału w NARRACJACH artystów z całego świata oraz artystów lokalnych, by wspólnie przyjrzeli się duchom, zjawom i fantomom, które na zmianę nawiedzają i definiują tożsamość Gdańska.

Fantasmagoria („zbiór zjaw”) jako wczesna forma kina była niezwykle popularną formą rozrywki i katharsis w XVIII i XIX-wiecznej Europie. W zaciemnionych pasażach artyści, iluzjoniści i szarlatani używali dymu, luster i magicznych latarni, by wyczarować obrazy dla złaknionych mrocznych przyjemności widzów. Mimo że skrywana za kurtyną kiczu – fantasmagoria jako dodatkowa atrakcja superego tworzy ważną przestrzeń, w której trauma, nawiedzenie i “inny” są podniesione do rangi czegoś objawionego i wzniosłego.

Tytuł tegorocznych NARRACJI, Art thou gone, beloved ghost? (Czyś odeszła, ukochana zjawo?) pochodzi z utworu Lewisa Carrolla, w którym autor nakreślił zasady symbiotycznego związku ducha z rzeczywistością. Zdobywca/dręczyciel/kolonizator splata się tutaj ze zdobytym/dręczonym/skolonizowanym, zacierając – jak w przypadku syndromu sztokholmskiego – granicę między katem a ofiarą.

Szczegółowy program festiwalu

Szczegółowy program festiwalu:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...