Trwa święto amatorskiego teatru w Wejherowie. Rozpoczął się i potrwa do niedzieli - 7 Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka. Prezentacjom teatralnym towarzyszyć będzie m.in. spektakl ”Moskwa Pietuszki” Teatru Stajnia Pegaza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Do Polski barwnej i różnorodnej jak kolorowy gobelin chcieliśmy nawiązać, tworząc nasz projekt „W gobelinie wielokulturowości” – informuje dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury, Jolanta Rożyńska. – Każdy region w Polsce posiada swą odrębną historię dowodzącą, że kiedyś – dzięki egzystowaniu obok siebie odmiennych, prowadzących ze sobą dialog kultur – byliśmy narodem wielobarwnym. Do takiego obrazu Polski chcieliśmy powrócić, zapraszając zespoły i grupy teatralne do udziału w tym projekcie. Chcieliśmy sprowokować młodych ludzi do zadania sobie pytania o tożsamość współczesnego Polaka, o jego poczucie (lub jego brak) przynależności do regionu, w którym widoczne są wpływy różnych kultur.
W czasie naszego teatralnego święta chcielibyśmy spotkać się przy symbolicznym tkaniu gobelinu, składającego się z elementów charakterystycznych dla regionu, z którego pochodzicie, lub będących ilustracją problemów poruszonych w spektaklach – dodaje współorganizatorka „Luterka” z ramienia I LO w Wejherowie, polonistka Edyta Łysakowska– Sobiczewska, która również prowadzi teatr „Prawie Lucki”. - Gobelin ten będzie wizytówką całości Projektu (7 OPMFT „Luterek”, części edukacyjnej „Odnaleźć siebie w kulturze regionu” oraz 7 Konferencji Literackiej). Zainauguruje także przyszłoroczne spotkania w nowej sali teatralnej Wejherowskiego Centrum Kultury.
Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 20 zespołów i monodramów nie tylko z naszego powiatu, czy województwa, ale i z Polski. Gościć będziemy miłośników teatru z Rumi, Bolszewa, Gniewina, Sopotu, Lęborka, Gdańska, Chojnic, Choczni, jak również z Trzcianki czy Białej Podlaskiej. Będziemy mieli okazję obejrzeć 9 monodramów i 11 spektakli.
W niedzielę dla uczestników „Luterka” organizatorzy przygotowali również warsztaty z Magdaleną Gajewską – od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. W rozmowie na temat swojego zawodu opowie ona młodym aktorom m.in. o procesie powstawania spektaklu widzianego z perspektywy scenografa, od samego jego początku, czyli pierwszych rozmów z reżyserem, aż po wynik finalny, czyli gotowe przedstawienie.
W sobotę zapraszamy na znakomity monodram Teatru Stajna Pegaza pt. „Moskwa Pietuszki” Wieniedikty Jerofiejewej w reżyserii Ewy Ignaczak. Wieniczka - intelektualista, pisarz, brygadzista, alkoholik. Lista jego wcieleń ma 125 km, z Moskwy do Pietuszek. Paradoksalnie, każda kolejna stacja oddala go od upragnionego celu, od utopijnego „raju”. Radosław Ciecholewski będzie przewodnikiem po wcieleniach głównego bohatera, które, zatopione w oparach alkoholu, ukazują zatarte granice między filozofią, kulturą, polityką. W tym karykaturalnym świecie, Homo viator niesie swój krzyż w poszukiwaniu równowagi między sercem a umysłem – między szarą rzeczywistością a zatraconym humanizmem.