Magnez jest pierwiastkiem, który występuje we wszystkich płynach ustrojowych oraz tkankach człowieka. Pod względem ilości składników mineralnych ustroju plasuje się na czwartej pozycji. W ciele dorosłego osobnika występuje mniej więcej 20-30 gram magnezu, z czego aż połowa jest w kościach.
Niedobór magnezu jest najczęstszą przyczyną nerwic i depresji. Podczas, gdy odczuwamy nieustanne zmęczenie czy rozdrażnienie stajemy się bardziej podatni na stany depresyjne. W ten sposób organizm daje nam znać, że brakuje nam tego drogocennego składnika mineralnego. Magnez jest niezbędny do działania około 80 enzymów oraz aktywacji witaminy B1. Ma również wpływ na skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych.
Magnez obniża ryzyko występowania zawału, działa korzystnie na krzepliwość krwi czy wzmacnia układ odpornościowy. Niezbędny jest także w procesie wytwarzania insuliny, w przesyłaniu impulsów nerwowych, a przede wszystkim w utrzymywaniu prawidłowego rytmu serca. Magnez chroni przed chorobami naczyń krwionośnych, koi nerwy, pomaga zachować równowagę psychiczną i fizyczną, zapobiega skurczom i nadciśnieniu, chroni przed chorobami naczyń krwionośnych oraz zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu na ściankach tętnic, a w ten sposób zapobiega zachorowalności na miażdżycę.
Jakie są objawy niedoboru magnezu? Jesteś osłabiony? Wypadają Ci włosy, łamią się paznokcie? Masz depresję, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze? Cierpisz na bezsenność, nocne pocenie, zawroty głowy, arytmię, niewydolność pracy serca, przerwy w oddychaniu, astmę? Z pewnością brakuje ci magnezu. Innymi objawami niedoboru tego pierwiastka mogą być ponadto drgania powiek, pogorszenie koncentracji, poranne zmęczenie, utrata równowagi, drętwienie kończyn czy drgawki.
Jeżeli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych objawów koniecznie zgłoś się do lekarza. Ten oprócz odpowiednich badań podpowie w jaki sposób poprawić twoje samopoczucie. Oprócz tabletek warto zapoznać się z dietą bogatą w magnez. Pośród produktów spożywczych odnaleźć możemy pełnoziarniste pieczywo, brokuły, szpinak, płatki owsiane, zieloną sałatę, ryby, fasolę, groch, soczewicę, kakao, gorzką czekoladę czy wysoko mineralizowaną wodę.
Na nasze nieszczęście magnez można również przedawkować. Rezultatem takiego zachowania może być niewydolność nerek, ospałość, luźne stolce, trudności z oddychaniem, mrowienie w rękach i nogach, osłabienie i biegunka.