18.09.2012 15:00 0

Alkohol, który zabija

Służby sanitarne zostały zobligowane do zwracania szczególnej uwagi na miejsca, w których wystąpić może alkohol metylowy.

  • W odniesieniu do działań Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni wyjaśniam, że od wczoraj tj.17.09.2012 prowadzone są kontrole dla ustalenia ile alkoholu sprowadznego z Czech znajduje się w sklepach. Dostarczana jest decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego o zakazie obrotu alkoholem. Pobierane sa próby do badania.O dokonanych ustaleniach raporty przekazywane są do PPWIS wraz z próbami do laboratorium - twierdzi Marian Piaskowski, Rzecznik prasowy PPIS w Gdyni.

Polskie służby mają stały kontakt z władzami czeskimi. Póki co przebadane próbki nie wskazały obecności alkoholu metylowego. Stwierdzono jednak liczne zanieczyszczenia, które świadczą o dosyć niskiej jakości tego produktu.

  • Na terenie kraju przeprowadzane są kontrole w związku z decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego dot. wstrzymania wprowadzania do obrotu na terytorium RP na okres 1 miesiąca napojów alkoholowych o zawartości powyżej 20% alkoholu wyprodukowanych na terytorium Republiki Czeskiej. Pobierane są do badania próbki przedmiotowych alkoholi. Badania w toku - tłumaczy Regina Szymańska, Kierownik Oddziału HŻŻiPU WSSE w Gdańsku

Zakaz obowiązywać będzie do momentu wyjaśnienia śledztwa w sprawie zatruć w Czechach.

Jakie są zatem objawy spożycia niebezpiecznego alkoholu?

Objawy zatrucia alkoholem metylowym:

  • W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty – uważa Główny Inspektor Sanitarny.

Dawka alkoholu metylowego, która zagraża uszkodzeniem nerwu wzrokowego to od 4 do 15 ml, a dawka śmiertelna minimalna wynosi 30 ml.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...