05.09.2012 13:09 0

Lampiony to otwarte źródła ognia. Rozmowa ze strażakiem

Pergaminowe lampiony, które wieczorami efektywnie rozświetlały niebo w nadmorskich kurortach mogą stanowić zagrożenie. Każdego dnia na plażach wiatr niósł w górę setki kolorowych, małych baloników. Nie byłoby w tym nic niestosownego, gdyby nie fakt, że mogą one być niebezpieczne. Na pytania o to jakim zagrożeniem mogą być chińskie lampiony i kto w razie zaprószenia ognia zostanie pociągnięty do odpowiedzialności odpowiada st. kpt. Leszek Witbrodt - kierownik sekcji ds. kontrolno-rozpoznawczych z Komendy Powiatowej PSP w Wejherowie.

Redakcja: Czy chińskie lampiony są bezpieczne?

St. kpt. Leszek Witbrodt: Chińskie lampiony należy traktować jako otwarte źródła ognia, które mogą stać się przyczyną powstania pożaru. Przedmiotowe lampiony są konstrukcji papierowej, wewnątrz której umieszczona jest kostka paliwa podgrzewająca powietrze umożliwiające przelot lampionu na dystansie nawet kilkuset metrów i wysokości dochodzącej do tysiąca metrów. Osoba wypuszczająca w niebo taki lampion nie jest w stanie przewidzieć, jakim torem będzie się on przemieszczał. Lampiony wypuszczane są w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, lasów, łąk, łanów zbóż i dróg, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. wietrze mogą spowodować zapalenie palnych elementów budowlanych budynków czy lasu. W instrukcjach obsługi lampionów umieszczane są zapisy między innymi o używaniu ich tylko przy bezwietrznej pogodzie i tylko na otwartej przestrzeni, z dala od budynków, lasów, łąk, lotnisk, tras przelotu samolotów, autostrad, słupów i kabli wysokiego napięcia. Jednak  ze względu na nieprzewidywalność toru lotu wynikająca ze zmiennych warunków atmosferycznych  powyższe wymagania są niewykonalne.

Red: Kto ponosi odpowiedzialność, za ewentualne zaprószenie ognia przez lampion?

St. kpt. Leszek Witbrodt: Przedmiotowe lampiony są  dopuszczone do sprzedaży, a do każdego opakowania dołączona jest instrukcja obsługi oraz szczegółowe zasady bezpieczeństwa, włącznie z zabezpieczeniem miejsca puszczania lampionu. W związku z powyższym, za bezpieczeństwo przy wykonywaniu czynności związanych  z puszczaniem chińskich lampionów, odpowiada osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja (która wykonuje te czynności), które korzystając ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu,  zgodnie z  art. 3 Ustawy  z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (J.t.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380; zm.: Dz. U. z 2010 r. Nr 57, poz. 353) są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym. Podmioty o których mowa wyżej, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach.

Red: W takim razie, czy puszczanie lampionów jest legalne?

St. kpt. Leszek Witbrodt: Na podstawie § 4  ust. 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) zabronione jest m. in. rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Zgodnie z § 41 ust. 3. ww. rozporządzenia zabronione jest używanie otwartego ognia w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych. W świetle § 40 ust. 1 wymienionego rozporządzenia w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. Powyższe przepisy powinny być uwzględnione w kontekście używania rozpatrywanych lampionów.

Red: Jakie kary grożą amatorom zabawy z pergaminowym lampionem?

St. kpt. Leszek Witbrodt: Sankcje karne w sprawie  niewłaściwego posługiwania się z otwartym ogniem, zawarte są art. 82 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.), zgodnie z którym,  kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Red: Czy wejherowscy strażacy interweniowali w przypadku zaprószenia ognia przez lampiony, jeżeli tak to ile razy, gdzie, czy były jakieś straty?

St. kpt. Leszek Witbrodt: Na terenie powiatu wejherowskiego, nie odnotowano pożarów, powstałych na skutek stosowania chińskich lampionów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...