05.09.2012 13:42 0

Niepełnosprawni wokół nas

"Patrz jaki debil!", "A ten jaki powykręcany"...niestety z takimi wypowiedziami z samego dna moralności, podpartymi ludzką głupotą i niezrozumieniem spotykają się ludzie niepełnosprawni i ich rodziny na co dzień. Gdzie leży kres ludzkiej nieczułości i głupoty? Osoba nie zdająca sobie sprawy z problematyki tego zagadnienia "otwiera oczy" dopiero w momencie, kiedy problem spotyka ją lub kogoś z jej bliskich... Na szczęście coraz więcej ludzi chce pomagać ludziom niepełnosprawnym, którym pomoc jest niezbędna i takie zachowania coraz rzadziej występują na ulicach polskich miast.

Ludzie niepełnosprawni coraz częściej bywają zauważani i doceniani jako wyśmienici pracownicy, radzący sobie ze stresem, wykazujący olbrzymie zaangażowanie w swoją pracę oraz powierzone im obowiązki. Są punktualni, rzetelni i dokładni. Nie liczą na litość czy specjalne traktowanie, wręcz przeciwnie - doceniają ludzi, którzy ich doceniają. Nie za walkę z chorobą i determinację, ale za dobrze wykonane zadanie i traktowanie ich jako specjalistów w danej branży. Wysokość miesięcznego dofinansowania dla zakładów pracy chronionej może wynosić:

  • 130 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych mających znaczny stopień niepełnosprawności,
  • 110 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych mających umiarkowany stopień niepełnosprawności,
  • 50 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych mających lekki stopień niepełnosprawności.
  • kwoty, o których mowa, ulegają zwiększeniu o 75 proc. najniższego wynagrodzenia w odniesieniu do osób, u których stwierdzono upośledzenie umysłowe, chorobę psychiczną lub epilepsję, oraz do osób niewidomych.

Spójrzmy jednak na osoby niepełnosprawne nie tylko z punktu widzenia pracodawca-pracownik. W większości przypadków osoby posiadające upośledzenie umysłowe są osobami niezwykle przyjaznymi i ciepłymi dla otoczenia. Potrafią odwdzięczyć się sercem za każdy, chociaż najmniejszy przejaw zainteresowania społeczeństwa. Ponad 650 milionów osób na świecie jest niepełnosprawnych, co stanowi 10% ogólnej populacji. 14,3% naszego kraju to ludzie niepełnosprawni, a więc statystycznie co 7 osoba. Pozwoliłem sobie na małą ankietę, odnośnie pierwszego skojarzenia ze słowem "niepełnosprawność", aby móc lepiej potwierdzić postawione przeze mnie założenia o rosnącym zrozumieniu społeczeństwa dla takich osób. Oto niektóre z wypowiedzi:

  • "Ludzie wykorzystują pojęcie niepełnosprawności dla własnej wygody. Kupują na allegro nalepki, aby móc parkować za darmo. Sama widziałam, kiedy osoba naprawdę niepełnosprawna musiała jechać na wózku dwa razy dalej"
  • "Państwo ma gdzieś pomoc takim ludziom i pomaga ciągle tym co nie trzeba!"
  • "Brakuje punktów informacyjnych dla takich ludzi, moja koleżanka ma niepełnosprawnego syna i nie wie nawet czy może liczyć na jakieś dotacje!"
  • "Wyzysk i tyle. Zapomogi i datki dla osób niepełnosprawnych zabierają Rumuni, na których daje się jeszcze nabierać starsza część społeczeństwa"
  • "Niektórzy są uzdolnieni, potrafią pięknie malować ustami" Jak widać opinie są pozytywne i broniące takich osób, więc świadomość społeczeństwa idzie w dobrym kierunku. W Luzinie odbywają się zajęcia w świetlicy integracyjnej "Skrzydło Anioła" i nie tylko, pomagające osobom niepełnosprawnym intelektualnie i ruchowo.

Zajęcia Sportowe:

W każdy poniedziałek na Hali Widowiskowo-Sportowej w Luzinie ul. Mickiewicza 22 od godz. 16.30 do 18.00 pod fachowym okiem specjalisty odbywają się zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z gminy Luzina i nie tylko.Obowiązuje strój sportowy.

Zajęcia Plastyczne:

W każdą środę o godz 17.00 do 18.30 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. ofiar Stuthofu 14 odbywają się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zajęcia są nieodpłatne!

Szczegółowe informacje pod nr. Tel. 608-242-204. Wszystkich chętnych, zainteresowanych w imieniu "Skrzydła Anioła" zapraszamy.

Łukasz Elszkowski


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...