18.07.2012 14:43 0 Muzeum w Wejherowie

Wystawa plenerowa przy wejherowskim pałacu

Wystawa plenerowa pt. Muzeum Kaszubsko-Pomorskie w Sopocie - dzieło Młodokaszuby Aleksandra Majkowskiego a Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, eksponowana jest przed siedzibą wejherowskiego muzeum. Można ją oglądać do końca sierpnia podczas wakacyjnych spacerów po parku.

Celem ekspozycji jest propagowanie wiedzy o powstaniu, działalności i o zbiorach Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego w Sopocie, założonego przez naczelnego inicjatora Towarzystwa Młodokaszubów - Aleksandra Majkowskiego i równoczesne ukazanie ciągłości trwania jego idei kolekcjonerskiej w aspekcie funkcjonowania dzisiaj Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. We wrześniu 1912 r. rozesłał Majkowski odezwę – „Listę składek” – informację i prośbę o zbiory i składki na rzecz muzeum, określając w niej szczegółową jego rolę. Jest w tej odezwie uzasadnienie lokalizacji muzeum w Sopocie... „Wybraliśmy Sopot dla tego, gdyż tu podczas lata zbierają się liczni zastępcy narodu naszego z pod wszystkich trzech zaborców. Tym Muzeum Kaszubskie ma ułatwić poznanie tych kaszubskich, nadmorskich a tak ważnych kresów Ojczyzny…”

Uroczystego otwarcia muzeum, które mieściło się na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Seestrasse 28 (obecnie ul. Bohaterów Monte Cassino), dokonano 1 lipca 1913 r. Obok ekspozycji muzealnej prezentującej kaszubskie zbiory ludoznawcze równie ważne było otwarcie biblioteki i czytelni. Przy Muzeum działała również - pod kierownictwem Franciszki Majkowskiej - szkółka i pracownia haftów kaszubskich. Muzeum zamknięto w połowie września 1914 r. po wybuchu I wojny światowej.

Wystawa (6 plansz o wymiarach 120x120 cm) prezentowana była po raz pierwszy na Zjeździe Kaszubów w Sopocie - 7 lipca 2012 r., jako wspólna inicjatywa Oddziału ZKP w Luzinie i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej w Wejherowie, które jest duchowym spadkobiercą idei muzealnej A. Majkowskiego. Ekspozycję z wielkim zaciekawieniem obejrzały już liczne rzesze turystów, tłumnie odwiedzające Sopot i uczestnicy XIV Zjazdu Kaszubów.

Na dwóch planszach prezentowane są nadruki: unikatowe fotografie zbiorów i wystaw, które zachowały się z sopockiego muzeum, zdjęcia z 1914 r. pracowni haftów kaszubskich, dokumenty, inwentarze muzealne, odezwa A. Majkowskiego, a na czterech planszach reklamuje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie, przedstawiając w języku kaszubskim krótka informację o swojej działalności, urokliwe zdjęcia odrestaurowanego pałacu Keyserlingków, zdjęcia bogatych i różnorodnych zbiorów oraz fotografie z koncertów, konferencji, wernisaży i z samych wystaw.

Kuratorem wystawy jest kustosz Janina Kurowska.

Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów „Roku Młodokaszubów 1912-2012”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, PKO BP oraz Energii.

tekst Janina Kurowska

foto Anna Tarnowska


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...