30.08.2024 10:00 4 TS
Mszą św., złożeniem kwiatów i przemarszem uczczono rocznicę powstania Solidarności. W Wejherowie odbyły się powiatowe obchody związane z sierpniem '80.
Powiatowe obchody odbyły się 29 sierpnia 2024 roku. Rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Świętej.
— To bardzo ważna uroczystość. 44 lat temu byliśmy wszyscy razem. Dzisiaj niektóre drogi się rozeszły. Walczymy o to, aby powtórnie te 21 postulatów, które wtedy były napisane były dalej aktualne. Nam się trochę drogi rozeszły, ale myślę, że takie uroczystości spowodują to, że wspólnie się opamiętamy i pójdziemy dalej w tym samym kierunku. Podczas uroczystości widziałem młodzież. To bardzo ważne. Nam na tym zależy, aby im te informacje przekazywać - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Marek Budnik, etatowy członek zarządu powiatu wejherowskiego.
Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na zewnątrz na tył budynku kościelnego. Tam pod tablicami pamiątkowymi Solidarności i papieża Jana Pawła II złożono kwiaty.
— To bardzo ważna data, dlatego mszą św. w wejherowskiej Kolegiacie modliliśmy się za członków Solidarności, za związkowców, których już nie ma, ale też za to, abyśmy pamiętali o idei Solidarności, o idei miłości bliźniego. Nie ma wolności bez solidarności, nie solidarności bez miłości. Tak mówił Jan Paweł II i chcemy to pamiętać. Dlatego pod tablicą Solidarności i Jana Pawła IIO wspominamy te porozumienia i o to o co walczyliśmy. Chcemy mieć to w pamięci i sercu - podkreśla w rozmowie z TTM Marcin Drewa, etatowy członek powiatu wejherowskiego.
Powiatowe obchody zakończyły się w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w Parku Miejskim. Tam odbyły się wystąpienia zaproszonych gości oraz część artystyczna.
Przypomnijmy, że 31 sierpnia 1980 r. podpisane zostały porozumienia sierpniowe między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 zakładów pracy (700 tys. osób). Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.
Głównym organizatorem obchodów w Wejherowie była Wejherowska Wspólnota Pokoleń we współpracy ze Starostwem Powiatu, które objęło patronat.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.