Politycy nie zabijajcie polskich mediów

09.07.2024 15:32 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Wszystko co powinieneś wiedzieć o cyklinowaniu podłogi drewnianej.

Materiał Partnera

Masz drewnianą podłogę, ale potrzebujesz jej odświeżenia? Cyklinowanie podłogi drewnianej to proces, który pozwala przywrócić jej dawny blask i usunąć ślady użytkowania. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, ten artykuł dostarczy ci wszystkich niezbędnych informacji. Od wyboru odpowiednich narzędzi, przez przygotowanie powierzchni, aż po samo cyklinowanie i wykończenie. Dowiesz się również, jak dbać o cyklinowaną podłogę, aby służyła jak najdłużej. Nie trać czasu na szukanie skomplikowanych poradników. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak łatwo i skutecznie można odnowić drewnianą podłogę w swoim domu.

Cyklinowanie podłogi – jak działa proces mechanicznego usuwania warstwy drewna?

Cyklinowanie to proces, który polega na mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy podłogi. W trakcie tego zabiegu z jej powierzchni ścierane są stare powłoki lakiernicze lub malarskie, a także niewielka warstwa drewna. Celem tego zabiegu jest przygotowanie podłogi na nałożenie nowej warstwy zabezpieczającej, takiej jak lakier lub olej. Dzięki temu zyskuje ona świeży wygląd i może służyć przez wiele kolejnych lat.

Co ile lat cyklinować podłogę drewnianą?

Cyklinowanie podłogi drewnianej jest procesem, który powinien być przeprowadzany regularnie. Zaleca się, aby cyklinowanie odbywało się co około 10 lat, jednakże częstotliwość może się różnić w zależności od stopnia użytkowania podłogi oraz warunków, w jakich się znajduje.

Samodzielne cyklinowanie parkietu czy zatrudnienie fachowców – co wybrać?

Decydując się na cyklinowanie podłogi drewnianej, mamy do wyboru dwie opcje: samodzielne przeprowadzenie prac lub skorzystanie z profesjonalnej usługi. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Samodzielne cyklinowanie podłogi może być atrakcyjne dla osób, które mają doświadczenie w majsterkowaniu i dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebne będą odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak cykliniarka, szlifierka krawędziowa, papiery ścierne, polerka, szpachla, lakiery i oleje. Koszty związane z wynajmem cykliniarki wahają się w granicach 100-200 zł za dzień, co w połączeniu z kosztami materiałów wykończeniowych może okazać się znacznie tańszą opcją niż wynajęcie firmy. Samodzielne cyklinowanie podłogi daje również satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy. Niemniej jednak, brak doświadczenia może prowadzić do uszkodzenia podłogi, na przykład przez powstanie nieestetycznych wgłębień, co z kolei może zwiększyć koszty naprawy. Prace te są również czasochłonne i wymagają dużego zaangażowania.

Alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się cyklinowaniem. Ile kosztuje cyklinowanie podłogi? Koszt takiego świadczenia wynosi zazwyczaj od 30 do 60 zł za metr kwadratowy, w zależności od regionu i stanu posadzki. Wybór profesjonalnej usługi gwarantuje wysoką jakość wykonania oraz oszczędność czasu i wysiłku. Firmy oferują kompleksową obsługę, która obejmuje nie tylko cyklinowanie, ale również naprawy, polerowanie, szpachlowanie ubytków, lakierowanie, olejowanie oraz malowanie. Decydując się na tę opcję, można liczyć na doskonałe efekty oraz gwarancję na wykonaną pracę. Minusem jest jednak wyższy koszt w porównaniu do samodzielnej pracy.

Proces cyklinowania podłogi z desek krok po kroku

Podjęcie decyzji o wyborze metody cyklinowania podłogi zależy od indywidualnych potrzeb, umiejętności oraz możliwości finansowych.

Proces cyklinowania podłogi drewnianej zaczyna się od odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie meble, a także zabezpieczyć drzwi i okna, aby uniknąć rozprzestrzeniania się pyłu. Ważne jest także zdjęcie listew przypodłogowych oraz dokładne odkurzenie podłogi, by usunąć drobiny, które mogłyby zarysować powierzchnię drewna.

Następnie przechodzi się do szlifowania podłogi, które ma na celu usunięcie starej warstwy lakieru i wyrównanie powierzchni drewna. Do tego etapu używa się cykliniarki, a do miejsc trudno dostępnych, takich jak krawędzie i narożniki, stosuje się szlifierki krawędziowe. Proces ten wymaga stopniowego zmniejszania gradacji papieru ściernego, zaczynając od grubszych, a kończąc na drobniejszych, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Kolejnym krokiem jest szpachlowanie, które polega na wypełnieniu wszelkich ubytków i szpar w drewnie. Do tego celu używa się masy szpachlowej zmieszanej z pyłem drewnianym, co pozwala uzyskać kolor zbliżony do naturalnej barwy podłogi. Po jej nałożeniu należy poczekać, aż wyschnie, co zazwyczaj trwa kilka godzin.

Później przechodzi się do polerowania podłogi. Ten etap ma na celu wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej na przyjęcie materiałów wykończeniowych. Do polerowania używa się siatek szlifierskich o odpowiedniej gradacji, co zapewnia uzyskanie jednolitej faktury podłogi. Przed przystąpieniem do polerowania, podłogę należy ponownie dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się resztek pyłu.

Ostatnim etapem cyklinowania jest wykończenie podłogi. W zależności od oczekiwanego efektu, można nałożyć lakier, olej lub wosk. Każdy z tych preparatów zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami i nadaje mu pożądany wygląd – od matowego, przez półmatowy, po wysoki połysk. Proces nakładania materiałów wykończeniowych powinien być przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta.

Prawidłowo przeprowadzony proces cyklinowania podłogi drewnianej gwarantuje nie tylko odświeżenie jej wyglądu, ale także przedłużenie jej żywotności. Dobrze zabezpieczona i odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana może służyć przez wiele lat, stanowiąc piękny i trwały element wnętrza.

Kiedy warto wymienić podłogę drewnianą na nową?

Jeśli podłoga drewniana jest zbyt zniszczona, cyklinowanie może okazać się niewystarczające, aby przywrócić jej pierwotny wygląd. W takich przypadkach warto rozważyć wymianę podłogi na nową. Nowa podłoga drewniana nie tylko odmieni estetykę pomieszczenia, ale także zapewni większy komfort użytkowania. Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć szeroki wybór wysokiej jakości podłóg drewnianych, jest sklep Kronodom. W ich ofercie znajdują się podłogi o różnych odcieniach, fakturach i stylach, co pozwala na idealne dopasowanie do każdego wnętrza. Więcej informacji znajdziesz na ich stronie internetowej: https://kronodom.pl/podlogi-drewniane.


Czytaj również: