09.07.2024 08:28 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Odpoczynek w plenerze – jak przygotować się do nocowania w stylu bushcraft?

Materiał Partnera

Coraz więcej osób decyduje się na spanie w plenerze. Pozwala to poczuć wszystkimi zmysłami naturę, zrelaksować się i przeżyć niesamowita przygodę, niedostępną podczas noclegów w budynkach, z dala od przyrody. Aby jednak taki wypoczynek był bezpieczny i przyjemny, trzeba się do niego wcześniej przygotować, kompletując odpowiedni ekwipunek. Jego podstawą powinny być akcesoria do nocowania.

Jakie sprzęty zabrać ze sobą na biwakowanie? Na czym polega nowoczesny bushcraft? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Nocowanie w plenerze – zagrożenia i ograniczenia

Na co zwracać uwagę, gdy planuje się nocowanie poza hotelami, schroniskami i polami kempingowymi? Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji. Istnieje jednak kilka podstawowych wskazań, co zrobić, by biwakowanie było bezpieczniejsze. Wiele osób obawia się przede wszystkim kontaktu z dzikimi zwierzętami, które jednak nie są aż tak groźne, jak mogłoby się wydawać. W naszym kraju większość drapieżników bez potrzeby nie atakuje ludzi – dochodzi do tego, gdy wyczuwają one zagrożenie, są przestraszone lub ranne. By czuć się bezpiecznie, warto zatem przestrzegać kilku podstawowych zasad, jak:

• nierozbijanie obozowiska w miejscu występowania dużej ilości świeżych śladów zwierzęcych (potencjalne żerowisko, droga do wodopoju) ani przy paśnikach,

• dokładne zabezpieczanie produktów żywnościowych i mycie naczyń po gotowaniu, przed położeniem się spać. Pozwala to zminimalizować ryzyko bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami oraz w pełni cieszyć się z kontaktu z naturą. Większym zagrożeniem w lesie i górach dla biwakowiczów są zmienne warunki pogodowe. To głównie do nich trzeba dostosować wyposażenie, stawiając na rozwiązania chroniące przed deszczem i wilgocią, ale też wiatrem i chłodem. Zanim jednak zapakujemy plecak i udamy się w plener, trzeba sprawdzić, czy miejsce, w którym chcemy spędzić czas. Nie wszędzie bowiem w naszym kraju (i w innych państwach) można legalnie rozbijać obóz. Dotyczy to takich miejsc, jak rezerwaty przyrody, parki narodowe. Biwakowanie w takich miejscach może wiązać się z wysokim mandatem. Nie zawsze wolno również nocować w lasach – służą do tego wyznaczone obszary, gdzie nocowanie powinno się odbywać na ściśle określonych zasadach, zgodnych z regulaminem Lasów Państwowych.

Bushcraft – co to takiego?

Istnieje wiele pomysłów na spędzanie czasu w plenerze. Jednym z nich jest bushcraft. Na czym polega? Termin powstał z połączenia dwóch angielskich słów „bush” (zarośla) i „craft” (rzemiosło). Kryje się pod nim sztuka bezpiecznego i przyjemnego biwakowania na łonie natury, z dala od utartych szlaków. Często bushcraft bywa wiązany z survivalem. Łączy go z nim przede wszystkim nabywanie zdolności przetrwania w trudnych lub nietypowych warunkach w naturalnym środowisku. Równocześnie jednak ta tendencja skupia się bardziej na nauce, co zrobić, by przyjemnie spędzić w lesie lub w górach, niż na rzeczywistym przetrwaniu w warunkach ekstremalnych.

Jakie sprzęty do nocowania zabrać ze sobą?

Bushcraft zakłada minimalizm i skrajną prostotę. Dotyczy to głównie zabieranego ze sobą wyposażenia. Co warto mieć przy sobie? Podstawą jest właściwie dobrany ubiór i obuwie – dopasowany do pory roku i miejsca, w którym planuje się spędzanie czasu. Oprócz tego należy zabrać do plecaka nóż i krzesiwo, butelkę z wodą lub zestaw do jej uzdatniania. Wszystkie potrzebne przedmioty zapewnia między innymi sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

A co z miejscem do spania? Oczywiście, można zapakować ze sobą klasyczny namiot trekkingowych – wytrzymały, dość lekki i zapewniający dobre schronienie. Coraz częściej jednak zastępuje się go tarpem turystycznym, czyli płachtą biwakową, którą mocuje się do drzew i słupków z pomocą klasycznych śledzi. Zbliżonym rozwiązaniem są turystyczne hamaki. Oprócz tego warto mieć śpiwór, by zapewnić ciepło i komfort podczas odpoczynku.

Kontemplacja natury i relaks poza utartymi szlakami – podsumowanie

Biwakowanie na łonie natury wycisza, pozwala się odstresować, znaleźć równowagę, lepiej poznać siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Warto korzystać z dostępnych opcji, w tym coraz popularniejszego bushcraftu – to sposób na odkrywanie świata oraz naprawdę piękną i niezapomnianą przygodę.


Czytaj również: